Karayolu tünellerinde araç emisyonları, havalandırma ve yangın önleme esasları
Principles of vehicle emissions, ventilation systems and fire prevention in road tunnels
  1. Tez No: 365715
  2. Yazar: FATİH BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. RAMAZAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Tünel içindeki taşıt motorlarında kullanılan yakıtlardan ortaya çıkan yoğun kirli hava, insan sağlığını önemli ölçüde tehdit etmekte ve bu kirli havanın dışarıya atılabilmesi için havalandırma sisteminin yapılması gereklidir. Ayrıca karayolları tünellerinde olabilecek kazalarda veya herhangi bir nedenle meydana gelebilecek yangınlarda havalandırma sistemlerinin havayı yönlendirmek ve tahliye etmek gibi önemli rolü vardır. Karayolu tünellerinde meydana gelen yangınların temel sebebi araçlarda meydana gelen yangınlardır. Yangın meydana geldikten sonra ise, ana problem yangın sırasında oluşan duman ve araç emisyonlarının tahliyesinin zamanında yapılamaması ve müdahalenin gecikmesidir. Burada esas olan tünel havalandırma prensibinin, kirli hava yoğunluğunun temiz hava ile seyreltilerek kabul edilebilir düzeylere indirilmesi esasına dayanmasıdır. Bu sebeple tahliye işlemleri karayolu tünellerinin yangın güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Dense pollution coming from the engines of vehicles in the tunnels can be threatening human health. Ventilation systems must be constructed to be booted this polluted weather out. In addition, these systems have great roles in the accidents, which will be able to happen in highway tunnels or in the fires, which will be able to become with any reason, to direct and to release air. Road tunnel fires are mainly caused by the vehicle fires. After the fire takes place, the main problem here is not correct and prompt discharge of vehicle emissions from the tunnel is required and delaying the intervention. Here, basic thing is that the tunnel ventilation principle depends on the basis that the level of pollutants concentration is lowered with clear weather by being attenuated and thus is landed on the acceptable ranks. Therefore, the discharge of fire smoke and vehicle emissions in a tunnel during a fire is of great importance point of fire safety in road tunnels.