Karayolu tünellerinde yangın güvenliği ve yapımı devam eden Hapan tüneli (Karadeniz otoyolu) üzerinde bir uygulama
Fire safety in road tunnels and a case study Happan tunnel (on Blacksea motorway-under construction)
- Tez No: 114902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİ ŞEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
vıı KARAYOLU TÜNELLERİNDE YANGIN GÜVENLİĞİ VE YAPIMI DEVAM EDEN HAP AN TÜNELİ (KARADENİZ OTOYOLU) ÜZERİNDE BİR UYGULAMA (Doktora Tezi) Sedef AKKAPLAN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Karayolu tünellerinde meydana gelen yangınların temel sebebi araçlarda meydana gelen yangınlardır. Yangın meydana geldikten sonra ise, ana problem tünelin mimari yapısından dolayı müdahalenin gecikmesidir. Geciken müdahale, yangınla oluşan dumanın yoğunlaşmasına sebep olmakta, dolayısı ile tünel kullanıcıları ve yangın ekibi için tehlike oluşturmaktadır. Ayrıca, tünellerde normal zamanlarda araçlardan yayılan emisyonlar, görüş mesafesi üzerinde etkili olarak kaza riskini ve kazalara bağlı yangın riskini artırmaktadır. Bu sebeple, tünel içindeki araç emisyonlarının tahliyesi de gerekmektedir. Herhangi bir yangın sırasında oluşan dumanın ve araç emisyonlarının tahliyesinin zamanında yapılması, karayolu tünellerinin yangın güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde de, karayolu taşımacılığındaki gelişmelere paralel olarak“oto yol”yapımına da hız verilmiş, gelişen teknoloji ile birlikte karayolu tünellerinin sayısında ve uzunluğunda bir artış gözlenmiştir. Bu çalışmanın amacı, karayolu tünellerindeki yangın olaylarını sebep-sonuç ilişkileri ile açıklayarak yangın güvenliği açısından alınacak tedbirleri ortaya koymaktır. Bu amaçla, yapımı devam eden Karadeniz Otoyolu üzerinde, 3785 m uzunluğundaki Hapan Tüneli için yangın güvenliği açısından havalandırmayı esas alan bir projelendirme yapılarak, kullanılabilecek veriler elde edilmiştir. Bu veriler ışığında, yapım çalışmaları devam eden bu tünelde alınabilecek tedbirler ve karayolu tünellerinde uygulanacak yangın güvenliği ile ilgili genel tedbirler sunulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Yangın, Karayolu Tünelleri, Havalandırma, Yangın Önleme Doç.Dr. Ulvi ŞEKER Yrd. Doç.Dr. Kurtuluş BORAN
Özet (Çeviri)
vııı FIRE SAFETY IN ROAD TUNNELS AND A CASE STUDY - HAPPAN TUNNEL (ON BLACKSEA MOTORWAY - UNDER CONSTRUCTION) (PhD Thesis) Sedef AKKAPLAN GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY DECEMBER 2001 ABSTRACT Road tunnel fires are mainly caused by the vehicle fires. The main problem here is that protective intervention is delayed due to the architectural nature of the tunnels after the fire takes place. Late intervention leads to smoke condensation and this subsequently poses severe problems for tunnel users and fire fighters. In addition, vehicle emissions during normal time in tunnels increase accident risks and accident related fire risks by adversly affecting the visibility. Therefore, correct and prompt discharge of vehicle emissions from the tunnel is required. The discharge of fire smoke and vehicle emission in a tunnel during a fire is of great importance from the point of fire safety in road tunnels. Parallel to the advances in the road transportation in our country the motorway construction has gained a considerable acceleration and an increase in the length and number of road tunnels was observed. The aim of this study is to propose safety precautions by investigating the road tunnel fires. For this purpose, a ventilation project for 3785 m long Happan Tunnel which is currently under construction was developed and the required data was obtained. By using these data, possible fire precautions particularly for this tunnel and general precatuions for road tunnels are presented. Science Code Key words Page number Adviser Fire, Road Tunnels, Ventilation, Fire Protection Assoc. Prof. Dr. Ulvi ŞEKER Assistant Prof. Dr. Kurtuluş BORAN