Reklam ve reklam oluşumundaki genel kriterler, bu kriterlerin toplumsal kültürel etkileri
Advertisement and general criterias in formation of advertisement, social, cultural effects of these criterias
  1. Tez No: 365727
  2. Yazar: ŞEMİNUR KIRAL
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MEHMETŞAN YILDIZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Günümüz rekabet ortamında, ihtiyaçlarımızın giderilmesi için kullanılan ürün ve hizmetleri üreten işletmelerin sayısı çoğalmakta, diğer bir yandan ise; teknolojinin gelişimi ile birlikte yeni ürünler tüketicilerin beğenisine sunulmaktadır. Bunun sonucunda ise; üretici firmalar ürettikleri ürün veya hizmetlerini tüketicilere duyurmak, benimsetmek ve rakipleri karşısında öne çıkmak amacıyla reklam yapmaktadırlar. Reklama gerekesinim duyulması ve önem verilmesi, tüketicilere iletilen mesajların artmasına sebep olmuştur. Fakat tüketicilere iletilen bu mesajların, onlar tarafından aynı duyarlılıkla algılanmaları mümkün değildir. Bu sebeple tüketicilerle etkili bir iletişim bağı kurmak için reklam olşumundaki genel kriterleri eksiksiz yerine getirmek gerekmektedir. Reklamın tüketici ile etkili bir iletişim kurubilmesinde toplum ve kültür faktörleri de etkilidir. Toplumun ve kültürün birey ile arasında önemli bağlar vardır. Birey doğduğu ilk andan toplumun bir üyesi olmuş, öğrenmeye açık bir kültürün içindedir. Bu nedenle toplum ve kültürel faktörler reklamın oluşmasında etken öğedir. Bulunduğumuz toplum ve içinde yaşayıp kendi benliğimizi oluşturduğumuz kültür; yaşadığımız süre zarfında, her anımızda (kararlarımızda, davranışlarımızda, konuşmalarımızda, yemek yememizde, çalışmalarımızda, hatta düşüncelerimizde bile) bizi yönlendiren önemli birbiri ile bütünleşmiş iki faktördür. Toplumsal ve kültürel faktörlerin reklamı etkilemesi gibi, reklamda bu iki önemli faktörü etkiler.
Özet (Çeviri)
In today's competitive environment, the number of businesses that produce products and services to eliminate the need of our needs increases, on the other hand, with developments in technology new products are presented to consumers. As a result of this, manufacturers advertise their products or services in order to announce, to be adopted by consumers and to stand out against competitors. Ads need to be heard and given the importance, has led to a widening of the transmitted messages to consumers. However these messages which are transmitted to consumers, is not possible to be perceived with the same sensitivity. For this reason, in order to establish an effective communication link with consumers, it is necessary to completely fulfill the general criterias in formation of an ad. Society and culture factors are also effective when establishing an effective communication with the consumer. Society and culture have important ties with the individual. From the first moment of its life, an individual become a member of a society, it lives in a open to learning culture. For this reason, society and cultural factors are effective elements in the formation of the ad. The society we exist and the culture in which we live and create our own personality; are two important integrated factors which influence every moment of ours (our decisions, our behaviours, our speeches, when we eat, in our work, and even our thoughts). As social and cultural factors that affect advertising, advertising also affects these two major factors.