Enflasyonist ortamda pazarlama faaliyetleri ve bir uygulama çalışması
- Tez No: 36575
- Danışmanlar: PROF.DR. BİROL TENEKECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET 21. yüzyıla adım adım yaklaştığımız şu günlerde pazarlamanın önemi açıkça anlaşılmış ve pazarlamanın ekonominin en temel unsurlarından biri olduğu bilinir hale gelmiştir. Genellikle sanayi devrimiyle birlikte başlayan yeni ürün geliştirmesi, nüfus artışı, kişisel gelir, toplumsal eğitim ve kültür düzeyinde meydana gelen değişmeler pazarlamanın önemini daha da arttırmıştır. Amerikan Pazarlamacılar Birliği tarafından yapılan tanıma göre pazarlama," kişilerin ve örgütlerin amaçlarına uygun şekilde değişimi sağlamak üzere malların, hizmetlerin ve düşüncelerin yaratılması, fiyatlandırılması, dağıtımı ve satış çabalarının planlanması ve uygulanması sürecidir. Rekabet ortamını gözönüne aldığımızda pazarlama karması kavramının işletmeler için çok önemli olduğu görülmektedir..Pazarlama karması, bir işletmenin pazarlamaya ilişkin karar değişkenlerinin belli bir kesitindeki konumudur. Pazarlama karmasının unsurları, mamul, fiyat, tutundurma ve dağıtımdır. Ekonomik yaşamda oluşan değişiklikler sonucu günümüzdieenflasyon olgusu tüm dünyada tartışılır hale gelmiştir. Başlangıçta geri kalmış olan ülkelerin temel problemi olan enflasyon bugün Amerika Birleşik Devletleri gibi gelişmiş ülkelerinde en önemli sorunu haline dönüşmüştür. Enflasyon, fiyatlar seviyesindeki genel değişmeler olarak tanımlanabilir. Enflasyon kaynağına, geçirdiği safhalara ve ülkelerin gelişmişlik düzeylerine göre farklı şekiller gösterir. Bunlar talep enflasyonu, maliyet enflasyonu, düşük oranlı enflasyon, hiper enflasyon, kronik enflasyon, ve ithalata dayalı maliyet artışından kaynaklanan enflasyondur. 1970'li yıllarda başlayan enerji krizi ürün ve hammadde kıtlığı ile birlikte enflasyonu da günlük bir problem haline getirdi. Enflasyon pazarlam karmasında ençok fiyatlandırmayı.daha sonra ise mamul, tutundurma ve dağıtımı etkilemektedir. Enflasyonist ortamda pazarlama karması kararları temelde verimliliği arttırarak üretim maliyetlerinin düşürülmesine çalışır, genellikle küçük müşterilere hizmet azaltılıp, fiyatlar arttırılır, ürünlerin ambalaj,...vb. maliyetlerinin düşürülmesine çalışılır, düşük gelirli tüketiciler için daha ekonomik (ucuz) ürünler geliştirilir.Yapılan reklamlarda ise fiyat unsuru üzerinde durulur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT During these days in which we approaching 21th. century step by step, the importance of marketing was clearly understood and it was largely know that marketing is one of the basic parts of economy. Generally, the improvement of new product starting with the industrial evoulation at the factories and population explosio, personal income, the changes social education and cultures levels, have improved the importance of marketing very much. In the discription of marketing made by A.M.A. :“its the procedure which planning of creates, pricing, distiributing, sales promotion of products, services, ideas depending on the personal and social aims”The marketing mix concept is very important for the companies when we consider the competitive life. Marketing mix: it's one of the companies situation changes related marketing in a certain duration. The parts of manketing mix are: product, price, promotion, distributuon. As a result economic life changes, inflation became the discuasing subject in the world during these days. Inflation which was the most important problemsof developing and under developed countries before, its one of thebiggest problems of developed countries like the U.S.A. Inflation is the general changes of the prices level. It can show different existences on its sources, improvements and the level of development of the countries. These are: demand inflation, cost inflation, low rate inflation, hiper inflation, cronic inflation, the inflation related to importing The Energy Crise started in the beginnig of 1970 made inflation a daily problem together with scarcity of raw materiel and products Inflation is influcing the pricing leadly, and then product, promotion and distribution of marketing mix The decission of marketing mix tries to take the production costs down by improving the productivity, generally services for small customers are taken down and the prices was increased, the cost of product like packaging is tried to be taken down, cheap products are improved for poor customers in the inflational enviroment. Pricing is the most important subject of the advertisements.