Kent dinamiği ve heykel (Türkiye'ye bakış)
  1. Tez No: 36574
  2. Yazar: SAİM GÖKHAN ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ŞAHİN ÖZYÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ii ÖZET Heykel sanatı, ortaya çıkışından günümüze değin, biçimlendirildiği malzeme yapısından kaynaklanan bir tutumla, «dış mekan sanatı» olma ayrıcalığını kazanmış bir sanat türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarih içinde her toplumda, o topluma özgü anlayışlar doğrultusunda gelişimini sürdüren bu sanat'ın; kitle ile olan ilişkisini en yoğun yaşadığı ortam, kent ortamı olmuştur. Bu çalışmada heykel sanatının kent ortamındaki değişim ve gelişim serüveni; yapıt-mekan, yapıt-çevre, yapıt-kitle bağlamında ele alınarak; geçmiş dönemlerden günümüze doğru uzanan tarihsel referanslar ile bugünün kent ortamına ulaşılmıştır. Heykel-kent ilişkisinin, günümüzde çağdaş bir dinamizm yakalamış olduğu toplumlardan hareketle Türk kent ortamına farklı bir bakış geliştirebilmek; şüphesiz, bu sanatın ülkemizdeki geleceği hakkında da bir takım röper noktalan verebilecektir.
Özet (Çeviri)
iii SUMMARY From the beginning, till today, The Art of Sculpture comes to us as a kind of art that has a speciality of being“Art of Exterior Space”because of an attitude that from the structure of the material that forms the sculpture. In history in every society, this art that maintains its development in the way of understandings special to the society, lives its most intensive relationship with the community in a city. In this research, metamorphosis and development adventure of sculpture is taken in the bases of sculpture-space, sculpture- environment, sculpture-community and by this, historical references that come from ancient times transport us to the understanding of today's city. Acting from the relationship between city and sculpture that catch's a contemporary dynamism in the societies today, for developing a different look out to Turkish city, gives some evidences about this art's future in our country.