Havf
Anxitey
  1. Tez No: 365755
  2. Yazar: FATOŞ SU ÖZKARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. SELMA KÖKSAL ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
“Havf, ya bir insanın arzu etmediği şeylere maruz kalacağı endişesinden veya isteyip dilediği şeyleri kaçıracağı düşüncesinden kaynaklanır ki, her iki durum da istikbal ile alakalıdır.”Bu tez kapsamında ve filmde insanın yaşadığı kaygı hali ele alınarak, kaygı halinin sadece kaygıyı yaşayan kişiyi değil, çevresindeki kişiler, olaylar ve durumlar üzerindeki etkisine vurgu yapılmıştır. Filmde Kıymet'in annesinin büyük kızının yaşadığı, ona ve içinde bulunduğu topluma göre kötü deneyimi küçük kızının da yaşayacağı kaygısı üzerinden Kıymet'in hazin hikayesi anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
“Anxiety stems from a person's concern about being exposed to things that he or she doesn”t desire, or the thought of missing things that he or she desires and wishes; in both cases anxiety is related to the future." In this thesis and film, by taking people's anxiety state, it has been emphasized that the impact of anxiety is not only on person's itself but also on other people, situations and events happening around that person. In the film, the sad story of Kıymet is showed through Kıymet's mother's anxiety of her younger daughter experiencing the same things considered bad by her and the society with her older daughter.