Türk Sineması'nda çizgi roman uyarlaması ve Zagor
Comic book adaptation in Turkish Cinema and Zagor
- Tez No: 365756
- Danışmanlar: PROF. BURAK BUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu belgesel filmde Sergio Bonelli ve Gallieno Ferri'nin çizdiği Zagor çizgi romanının Yeşilçam uyarlaması olan Zagor Kara Korsanın Hazineleri (1971), Zagor Kara Bela (1971) filmleri ana konu olmak üzere, bugüne dek yapılmış çizgi roman uyarlamalarından görüntüler ve bilgiler sunulmuştur. Çizgi roman ve sinemanın birleşiminden elde edilen başarılı örnekler seyirciye aktarılmıştır. Belgesel filmimizin genel amacı sinemamızın fantastik yönüne bir yolculuk sunmaktır. Bu amaçla hem hazırlama sürecinde, hem de seyredenler adına bilgilendirici bir çalışma yapılmıştır. Zagor ülkemizde en çok okuyucuya ulaşmış çizgi roman kahramanlarının başında gelir. 1960'lı 70'li yılların çocuklarının belki de en çok sevdiği kahramandır. Hem karakter olarak hem de çizgi romanın teması açısından oldukça zengindir. Hikayelerinde anlatılan olaylar tema olarak bugün de geçerliliğini korumaktadır. İyi ile kötünün mücadelesi dünya var oldukça sürecektir. Zagor da bu konuyu en iyi ele alan çizgi roman serilerinden birisidir.
Özet (Çeviri)
This documentary movie is mainly focussing on Zagor Kara Korsanın Hazineleri (1971), Zagor Kara Bela (1971) which are Turkish Cinema versions of the comic book named Zagor created by Sergio Bonelli and Gallieno Ferri, including informations and visuals from other comic books which had been adapted to movie screen so far. Successful examples obtained from the combination of comic book and the cinema are presented to the audience. The main purpose of this documentary movie is to deliver a journey to the fantastic side of our cinema. With this purpose, it has been an informative research for audience. Zagor had been one of the most read comic-book hero in our country. He may have been the most beloved hero by the children of 60s and 70s. It is quite rich both as a character and as the theme of the book. The incidents told in the story remains valid. The battle between good and evil will last till the world ends. Zagor is one of the best comic book series telling the story about good and evil.