Sağlık kurumlarında halkla ilişkiler uygulamaları (Antalya İli üniversite, kamu ve özel hastane örneği)
Public relations practices in health institutions (Antalya City example of public, private, and university hospital)
  1. Tez No: 365757
  2. Yazar: AYŞE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Public Relations, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezin temel amacı, Antalya ilinde hizmet veren farklı sağlık kurumlarında halkla ilişkiler bölümlerinin örgütsel yapılanmalarını ve halkla ilişkiler faaliyetlerini değerlendirerek farklılıkları ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla, araştırma alanı olarak seçilen üniversite, kamu ve özel hastanelerinin genel yapıları hakkında bilgilere ulaşılmış ve adı geçen hastanelerin halkla ilişkiler bölümleriyle ilgili detaylı açıklamalara yer verilerek, hizmetlerin karşılaştırması yapılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda, halkla ilişkiler bölümlerinin, üniversite ve kamu hastanelerinde hasta ve yakınlarının sorunlarının dinlenmesi ve kurumun hizmetlerinin tanıtılması amaçlı kurulduğu, özel hastanelerde ise reklam amaçlı kullanıldığı ortaya çıkmış olup; üniversite, kamu ve özel hastanelerde halkla ilişkiler bölümlerinin hem örgütlenme hem de faaliyetleri yönünden farklılık olduğunu bizlere göstermiştir. Ortaya çıkan sonucun, farklı sınıflarda hizmet veren hastanelerin halkla ilişkiler faaliyetlerindeki belirsizliklere ışık tutabileceği ve bu konuda çalışma yapmak isteyen hastanelere yol gösterebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis the main purpose of serving the province of Antalya in different parts of the health care institutions of public relations and public relations activities by evaluating the differences in organizational structures more revealing. To this end, selected as an area of research universities, public and private hospitals, public hospitals, public relations, said about the structure of the information obtained and the detailed explanations given to departments, services, comparison has been made. As a result of this study, public relations departments, universities and public hospitals, patients and their families and the rest of the problems of the institution for introducing its services, while private hospitals have emerged are used for advertising purposes and universities, both public and private hospitals, public relations departments as well as the activities of organizations that differ in terms of has shown us. The resulting outcome of hospitals serving different grades of public relations activities to shed light on the uncertainties and thought about it can show the way to hospitals who want to study.