Hastane enfeksiyonları ve hemşirelerin hastane enfeksiyonlarının önlenmesine ilişkin bilgi düzeyleri (Kırklareli örneği)
Cross infections and nurses' knowledge levels related to prevention of cross infections (Kirklareli sample)
  1. Tez No: 365774
  2. Yazar: SEYHAN ÇERÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYGÜL YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışma, bakım ekibi içinde en önemli görevleri olan hemşirelerin hastane enfeksiyonları ve enfeksiyonların önlenmesine yönelik bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi, mevcut durumun geliştirilmesi için neler yapılabileceği üzerinde öneriler geliştirilmesi amacıyla tanımlayıcı, kesitsel türde yapılmıştır. Hastane kaynaklı enfeksiyonların önlenmesi, hastane çapında planlanmış etkin bir enfeksiyon kontrol programı ile olmaktadır. Enfeksiyon kontrol programı olan ve olmayan hastaneler birbirleriyle kıyaslanıldığında, başarılı enfeksiyon kontrol programı olan hastanelerin hastane kökenli enfeksiyonlarının az olduğu görülmektedir. Ancak, etkili programlar sonucunda enfeksiyon oranları düşürülse de, bu enfeksiyonlar sorun olmaya devam etmektedir. Çalışmanın evrenini Kırklareli İli Kamu Hastaneleri olan Kırklareli Devlet Hastanesi, Lüleburgaz Devlet Hastanesi ve Babaeski Devlet Hastanesi'nde çalışan hemşireler oluşturmaktadır. Çalışmaya katılan gönüllü 297 hemşire de örneklem grubunu oluşturmuştur. Çalışma sonucunda; çalışmaya katılan hemşirelerin çoğunluğunun kadın, kadrolu, evli ve 36-40 yaş arasında olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin yaklaşık yarısının lisans mezunu, 6-10 yıl deneyime sahip ve çoğunun kliniklerde çalıştığı tespit edilmiştir. Ayrıca, çalışmaya katılan hemşirelerin çoğunun gündüz mesaisi ve arasıra nöbet tuttukları görülmüştür. Enfeksiyon boyutları açısından; enfeksiyonlarından korunma yüksek, eldiven kullanımı çok yüksek, izolasyon yüksek, el hijyeni yüksek, atıklar yüksek düzeyde belirlenmiştir. 6-10 yıl deneyime ve kıdeme sahip, 26-30 yaş grubunda ve gündüz mesaisinde çalışan hemşirelerin bilgi düzeyinin anlamlı olarak yüksek olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak; hemşirelerin hastane enfeksiyonu bilgi düzeyleri sosyo-demografik özelliklerine göre farklılıklar göstermektedir. Araştırma bulguları doğrultusunda; hemşirelere hastane enfeksiyonu konusunda eğitimler düzenlenmesi, enfeksiyon farkındalığının geliştirilmesi ve daha ayrıntılı araştırmalar yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The study has been done as supplementary and cross-sectional on the purpose of evaluation of nurses' knowledge levels related to prevention of cross infection and to develop some suggestions about what can be done to improve the current situation. The prevention of hospital- acquired infections occur with an effective infection control programme. When the hospitals which have infection control programme are compared to the others without infection control programme, it is seen that the hospitals which have succesful infection control programme have less hospital-acquired infection. However, although the infection rate is decreased as a result of effective programmes, these infections continue to be a problem. The nurses who work in Kırklareli Public Hospitals, Lüleburgaz Public Hospital and Babaeski Public Hospital constitute the study. 297 volunteer nurses who take part in the study constitute the sample group. As a result of the study; the nurses who took part in the study has been defined as being women, permanent staff, married and between 36-40 years old. Almost half of the nurses have been detected to be bachelor, have 6-10 years experience and worked in clinics. Moreover, many of the nurses taking part in the study worked in the daytime shift and keep guard at times. In terms of infection levels; infection protection is high, using glove is high, isolation is high, hand hygiene is high, waste is high. It has been considered that nurses who have 6-10 years experience, between 26-30 years old and work in daytime shift have higher knowledge levels. As a result, the nurses' cross infection knowledge levels are different depending on their socio- demographic aspects. In accordance with research findings, organising trainings about cross infection, improving infection awareness and more detailed researches can be adviced to be done.