Türkiye'de sağlık politikaları ve sağlıkta dönüşüm programı
Health policies in turkey and health transformation program (2003-2010)
- Tez No: 365775
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Çalışmanın amacı, Türkiye'nin toplumsal tarihinde önemli bir yer oluşturan ve devletin temel hizmet kategorilerinden biri olan sağlık olgusunu, 2003 yılı itibariyle Sağlıkta Dönüşüm Programının kategorik evrimi ve dönüşüm süreçlerini, amaçlanan ve gerçekleşen sağlık politikalarının hangi şekillerde etkide bulunduğunu ve hangi dönüşüm süreçlerinin gerçekleştiğini ortaya koymaktır. Sağlıkta dönüşüm programı ile sağlık hizmetleri alanında dünya çapında bir kamu sağlık sigortası sisteminin uygulamaya geçirilmesini, kamuya bağlı olan hastanelerde finansal ve idari açıdan özerklik verilmesi, aile hekimliği sisteminin yaygınlaştırılması, koruyucu ve geliştirici sağlık hizmetlerine olan önemin arttırılarak daha sağlıklı bireylerin oluşturduğu bir toplum oluşturulması, sağlık hizmetleri sunan kurumlar arasında rekabetin teşvik edilmesi, sağlık hizmetlerinin etkinliğinin artırılması için diğer sektörler ve kuruluşlar ile işbirliği içinde olunması, elde bulunan kaynakların en iyi şekilde değerlendirilmesi, insan kaynaklarının ve fiziksel donanımın en etkin biçimde planlanması öngörülmüştür. Çalışma tümü itibariyle teorik bir nitelik taşıdığı için tarihçi metottan yararlanılarak hazırlanmıştır. Bu metot çerçevesinde kaynak taraması tekniği esas alınmış olup bunun yanında mesleki bilgi, deneyim ve gözlemlere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of the study, Turkey's social history an important part in forming the state's basic service categories is one of the health care case, as of 2003 the Health Transformation Program categorical evolution and transformation processes, intended and actual health policies in what ways have an impact, and what the conversion process takes place reveals that it is . Health transformation program in health care, universal public health insurance being put into practice, state hospitals, financial and administrative autonomy granting of family medicine disseminating, protecting and improving the health care services that are of importance by increasing the more healthy individuals that creates a community creation, health care institutions offering of encouraging competition to be, to increase the efficiency of health care services in collaboration with other sectors and organizations to be, the best way of assessing available resources, human resources and physical hardware is expected to be scheduled in the best way. As all theoretical work has a quality that is given to methods for the historian. This method is based on the technique in the context of literature as well as professional knowledge, experience and observations have also been included.