Hemşirelik hizmetlerindeki memnuniyetin teknik olmayan boyutuyla hastane hizmetlerinden memnuniyete etkileri (Didim Devlet Hastanesi örneği )
The effects of the satisfaction of nursing services on hospital services satisfaction with its non-technical dimension (Didim State Hospital sample )
  1. Tez No: 365810
  2. Yazar: ŞERİFE EGE
  3. Danışmanlar: DR. ZEKİ ATIL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Günümüz dünyasında her alanda olduğu gibi sağlık hizmet sunumunda da rekabet hızla artmaktadır. Sağlık kuruluşlarının hizmet almak için başvuran farklı yapı ve beklentideki müşterileri memnun etmesi gerekmektedir. Sağlık hizmetlerinde memnuniyet araştırmaları, hastaların memnuniyet düzeylerini bilmek, hizmeti sunanlardan ve kurumdan beklentilerini belirleyebilmek, hastaların öneri ve şikayetlerini değerlendirerek, hizmet kalitesini arttırmaya çalışarak, iyileştirme çalışmalarının devamlılığını sağlamak, hastaların demografik özelliklerinin ve sağlık hizmetinin tüm bileşenlerinin (teknolojik, fiziki, personel donanımı gibi) hasta memnuniyetine etkilerini araştırmak amacıyla yapılmaktadır. Hasta memnuniyeti sağlık kurumlarında hizmet kalitesini değerlendirmede kullanılan en önemli unsur olup, hizmet almak için kuruma gelen kişilerin ilk başvurularından ayrılışlarına kadar olan bütün hizmetleri içine alan ayrıntılı değerlendirmeleri kapsamalıdır. Bu çalışmada hemşirelik hizmetlerinden memnuniyet ile teknik olmayan boyutuyla hastane hizmetlerinden memnuniyet ölçülerek karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Teknik olmayan boyutuyla hastane hizmetlerinden memnuniyeti ölçme ölçeği; poliklinik hizmetlerinin değerlendirilmesi, klinik hizmetlerinin değerlendirilmesi, diğer sağlık ve bürokratik işlemlerin değerlendirilmesi, personel değerlendirilmesi, hasta hakları ile ilgili değerlendirme, hastanenin fiziksel değerlendirmesi, kafeterya hizmetlerinin değerlendirilmesi, genel değerlendirme ve personel yaklaşımlarının değerlendirildiği dokuz bölümden oluşmaktadır. Bu şekilde ayrıntılı olarak hastalara sunulan hizmet değerlendirilerek hasta beklentilerinin en yüksek düzeyde karşılanması hedeflenmiştir. Araştırmada öncelikle hemşirelik bakımında ve hemşirelik hizmetlerinden memnuniyetin ne düzeyde oldukları sorgulanmıştır. Çalışmaya katılan hastaların hemşirelik bakımından memnuniyet düzeyinin yüksek olduğu bulunmuştur. Hastane hizmetlerinin değerlendirildiği poliklinik, klinik, diğer sağlık ve bürokratik işlemler, personel değerlendirmesi, hasta hakları, hastanenin fiziksel değerlendirilmesi, kafeterya hizmetleri ve hastanenin genel değerlendirilmesinde hastaların memnuniyet düzeylerinin yüksek olduğu bulunmuştur. Hastane hizmetlerinden memnuniyetin en yüksek olduğu alan personel değerlendirilmesi alanı olup, memnuniyetin en düşük olduğu alanın da kafeterya hizmetleri olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's World, as in all areas of competition in the provision of healthservices is increasing rapidly. Health institutions and organizations applying for services to satisfy customers in different structures and expectations are required. Health Services satisfaction surveys, patient satisfaction measure, patient expectations, suggestions and feedback to learning, the quality of all service processes to ensure continuous improvement of socio-demographic and treatment process variables related to patient satisfaction on to investigate the effects are made. Patient satisfaction which was used to evaluate the quality of services in health institutions is the most important element, the first applicant to receive services from the departure of persons from drying up the area into a detailed assesment should cover all services. In this study, satisfaction with nursing services and non- technical dimensions measuring satisfaction with hospital care was to evaluate comparatively. Non- technical with the size of hospital care satisfaction measurement scale; outpatient evaluation of services ,clinical evaluation of services, and other health and bureaucratic process evaluation ,the staff evaluated the resurrection, patient rihgts related to assessment, the hospital's physical assessment, cafeteria evaluation of services, general assessment and staff approach is the evaluation of the nine sections in the questionnaire which consists of questions that is composed. In this way, the services offered to patients are evaluated in detail at the highest level of patient expectations which are expected to be met. Research in nursing care and nursing service have been questioned. Nursing care of patients participating in the study was found a high level of satisfaction. The evaluation of hospital outpatient services, clinics, and other health and bureaucratic procedures, staff assessment, patientrights, the hospital's physical evaluation, cafeteria services and hospital patients inassessing the overall level of satisfaction was found to be high. Satisfaction with hospital services is highest in areas of personnel evaluation and satisfaction is thelowest in the cafeteria services.