İşletmelerde kurumsal imajın insan kaynakları yönetimindeki yeri ve işletme yönetimine katkıları
The place of corporative image in business management over the human resources and its contributions to the business management
  1. Tez No: 365811
  2. Yazar: BURCU YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. KAMİL USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde işletmelerin başarısını ve geleceğini etkileyen en önemli güç unsurlarından biri insan kaynağıdır. İşletmelerin rekabet ettiği konulardan biri de, nitelikli insan kaynağını işletmeye çekebilmek ve işletmede kalıcı olmasını sağlamak olmuştur. Bu koşullarda; kurumsal imaj, işletmenin işveren olarak tercih edilmesi ve çalışan bağlılığı açısından önem kazanan bir unsur olarak ön plana çıkmaktadır. Mevcut ve potansiyel insan kaynağının algısında oluşan kurumsal imaj konusu, işletmenin hedeflerine ulaşabilmesi için bilinçli olarak yönetilmesi gereken bir süreçtir. İnsan kaynakları yönetimi faaliyetleri kurumsal imajı etkilediği gibi, aynı zamanda işletme içinde bulunan insan kaynağı da, dış hedef gruplar üzerinde işletmenin kurumsal imajını büyük ölçüde etkilemektedir. İşletmelerin, insan kaynakları yönetimi açısından kurumsal imajı başarılı yönetebilmeleri, aslında tüm kurumsal imaj faaliyetlerinin ve işletme faaliyetlerinin olumlu bir ivme kazanmasını sağlamaktadır. Çalışmanın amacı, işletmelerde kurumsal imajın insan kaynakları yönetimindeki yeri ve işletme yönetimine katkılarının nasıl olabileceğini araştırmaktır. Çalışmada uygulanan araştırma metodu, konuyla ilgili literatür taraması şeklindedir. Literatür taraması sonucu ulaşılan veriler değerlendirilerek, insan kaynakları yönetiminde kurumsal imajın yeri ve önemi incelenmiş, kurumsal imaj ve insan kaynakları yönetiminin karşılıklı bir etkileşim içerisinde işletme yönetimine stratejik bir rekabet üstünlüğü sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays human resource is one of the strengths that affect the success and the future of the companies. One of the subjects that companies compete is to attract qualified human resources and to keep their persistence. Under these circumstances; corporate image is a key element fort he company to be preferred and to keep employee loyalty. The corporate image is issue in the evaluation of the existing and potential employee is an important process that should be held consciously. As human resources management activities influence corporate image, the human resources in the company affetcs the corporate image of the company over the target groups. Successfully management of the corporate image in turns of human resource management adds positive acceleration to corporate image activities. The core of this study is to analyse the place of corporate image in human resource management and how it contributes to business administration. The analyses method of the study is to scan related documents. After the evaluation of the literature, the effect and the importance of the corporate image and human resources management has been assessed. As a result, corporate image and human resources management are in mutual interaction and provide competitive advantage in strategic business management.