Özel sağlık sigortacılığı finansal gelişiminin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of financial development in private health insurance
- Tez No: 365812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu Çalışmada, Türkiye'de Özel Sağlık Sigortacılığının Finansal Gelişimi ve Prim Üretimlerinin 2003 – 2013 yılları arasında kazandığı ivme, Türk Sigorta Sektörünün genel etkinliği ile Dünya ve Avrupa Birliği ülkeleri Sigorta piyasalarının etkinlikleri karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Araştırma Türkiye'de Özel Sağlık Sigortacılığı ve Özel Sigortacılık Branşları arasında Özel Sağlık Sigorta Branşının prim üretimlerini kapsamaktadır. 2008 Dünya Küresel Finans Krizinin Dünya ve Türkiye Sigorta Sektörlerine etkileri de istatistiki verilerle ortaya konmuştur. Çalışmanın hazırlanmasında arşiv taraması yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışma Türkiye'de Özel Sağlık Sigortacılığının 2003 – 2013 yılları arası prim üretim etkinliği istatistikleri ve Dünya ve Avrupa Sigorta Sektörü resmi verilerinin karşılaştırması ve araştırmacının yorumları ile sınırlanmıştır. Buna göre Özel Sağlık Sigorta Branşı Prim üretimi etkinliklerinin, 2003 yılından 2013 yılına kadar artış ivmesi gösterdiği, buna rağmen Dünya ve Avrupa Sigorta Sektörleri verilerinin altında kalındığı tespit edilmiştir. Bu durum Dünya ve Avrupa'da sağlık sigortalarına talebin iyi eğitimli, belirli bir yaşam standardına sahip, büyük şirketlerde yönetici ya da üst düzey olarak çalışan veya kendi işini yapan, kentli bireylerden gelmesi, bir başka deyişle eğitimi ve sosyal statüsü yüksek bireylerin sağlık sigortaları bilincine sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Çalışmanın sonuçları, Türkiye'de Sağlık Sigorta Sektörünün gelişiminin; Dünya ve Avrupa Sektörlerinin gelişimine paralel olarak seyrettiği, ancak özellikle küresel krizlerin Türkiye'de Sağlık Sigortası Prim Üretimlerinin üzerinde Dünya ve Avrupa Üretimlerine oranla etkisinin daha düşük olduğunu işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Financial Development of Private Health Insurance in Turkey and the Premium Production acceleration gained between the years of 2003 – 2013, the overall effectiveness of the Turkish Insurance Sector and the effectiveness of the insurance market in the World and in European Union countries were analyzed in comparison. Research covers the Premium Production of Private Health Insurance Branch between Private Health Insurance and Private Insurance Branches in Turkey. Effect of the 2008 World Global Financial Crisis to the Insurance Sector in Turkey and in the World has been demonstrated by statistical data. Archive screening method was used while preparing the study. This study is limited by the effectiveness statistics of Premium Production of Private Health Insurance in Turkey between 2003 – 2013 years and the comparison of the World and European Insurance Sector official data and the researcher's review. Accordingly, it is determined that the Premium production activities of Private Health Insurance Branch showed an increase of acceleration from 2003 to 2013, however was below the World and European insurance sector data. Results of the study indicates that the development of the Health Insurance Sector in Turkey follows parallel trend with the World and Europe however, especially the effects of the global crisis on the Health Insurance Premium Production is lower in Turkey compared to the World and European Production.