Sağlık çalışanlarında örgütsel stresin iş tatmini ile ilişkisi (Antalya Atatürk Devlet Hastanesi) hemşireleri örnegi
Effects of organizational structure related stress on job satisfaction of workers
  1. Tez No: 365806
  2. Yazar: ZÜBEYDE VURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN ÜNGÜREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Birey zamanının büyük bir bölümünü iş ortamında geçirmekte ve belli amaçları gerçekleştirmek üzere kendisinden beklenen rolleri ve görevleri yerine getirmektedir. Bu durum örgüt ortamında meydana gelen“Örgütsel stres”kavramını ortaya çıkarmaktadır. Stresten tamamen uzak bir yaşam düşünmek ne derece olanaksız ise toplumsal yaşamın temel dokusu olan örgütlerdeki iş yaşamının da stresten tamamen uzak olması o denli olanaksızdır. İş yalnızca ekonomik açıdan değil psikolojik açıdan da kişinin dünyasında önemli bir işleve sahiptir. Günümüzde örgütlerin en önemli değerleri istihdam ettikleri nitelikli insan gücüdür. Nitelikli insan gücünün ise yönetimlerden ve örgütlerden beklentileri artmakta bu beklentilerin karşılanamaması durumunda ise çalışanların örgütsel stres seviyelerinde artma ve beraberinde iş tatminsizliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerek iş performansı gerekse yönetimin başarısı üretimin en önemli faktörü olarak sahip olunan insan gücünün çok iyi tanınmasına bağlıdır. Günümüzde örgütler stresle baş etmek için çok büyük maliyet altına girmektedirler. İnsanlar ise yaşadıkları hem örgütsel hem de bireysel stresin sonucunda ciddi zararlar görmektedir. Bu nedenle örgütlerin örgütsel stres hakkında bilinçlenmeleri, stresi kontrol altına almaları ve stresi optimum seviyede tutmak için gerekli önlemleri almaları bir zorunluluk haline gelmiştir. Yöneticilerinin çalışanların iş tatminlerini olumsuz yönde etkileyen faktörler hakkında bilinçli ve duyarlı olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda örgütsel stresin çalışanların iş tatmini üzerinde negatif etkisinin olduğu bilinmektedir. Bu doğrultuda çalışmamda; örgütsel stres kaynakları ile iş tatmini arasındaki ilişki incelenmiştir. Sağlık kurumları koruyucu, tedavi edici, rehabilitasyon ve sağlığın geliştirmesi hizmeti sunarak birey ve toplumun sağlık düzeyini yükseltmeyi amaçlayan sosyal bir sistemdir. Sağlık kurumları özellikle hastaneler ne kadar gelişmiş teknolojik olanakları kullansa da esas olan insan gücüdür. Bu nedenle de hemşirelerde, iş tatminini etkileyen örgütsel stres kaynaklarının bilinmesi ve bunlara yönelik çözümlerin bulunması bu kişilerin iş tatminlerini etkileyecek ve beraberinde başarılı, mutlu ve üretken çalışanlar olacaklardır. Bütün bunların yanı sıra bireyde başarı arzusu yaratacak belli ölçüde stres olmaması durumunda yapılan iş monoton olmakta ve çekiciliğini yitirebilmektedir. Bu nedenle yöneticiler örgütlerdeki örgütsel stres kaynaklarını iyi bilmeli ve stresi tamamen ortadan kaldırmaya çalışmamalı olumlu bir güdüleyici güç olarak belli bir düzeyde tutmayı başarabilmelidirler.
Özet (Çeviri)
Most people spend most of their time at work and perform expected roles and fullfill duties in order to accomplish certain goals. This situation reveals the term of“organizational structure related stress”which occurs in organizational enviroment. As thinking about stress free daily life is impossible, to think about stress free work enviroment in organizations, which are basic fabric of social life, is impossible.Working has important function not only in economic term but also psychologically in human life. Nowadays the most important values of the organizations are the qualified manpower they employ. Qualified manpower has more expectations from management and and organizations and in case that expectations are not met, the result is seen as stress and job dissatisfaction . Both work performance and success of management, which are the most important elements of productivity, depend on recognition of owned manpower.Nowadays organizations pays large amount of money to cope with stress and people suffer seriously as a result of both individual and organisational stress. For this reason, to have awareness about organizational stress and to manage stress have become a necessity for organizations. There are a lot of reasons for organizations to care for job satisfaction. Management must be concious and sensitive about elements that effects job satisfaction in a negative way. At the same time it is known that organizational stress have negative impact on job satisfaction of employees. Therefore in this study; relation between sources of organizational stress and job satisfaction is examined.Health organizations are a part of social system that aims to raise individual and general health of society by doing protective, treating, rehabiliting and improving health service. Although health organizations, especially hospitals, use iv tecnological equipments, the most important value is manpower. Therefore, for nurses to be productive, successful and happy, the sources of job dissatisfactions should be known and solutions should be found for the sources of job dissatisfactions.Besides, in the lack of certain stress level to create desire to succeed, job may become monotone and lose its charm. Therefore management of organizations should know well about reasons of organizational stress, try not to eliminate it completely and succeed at keeping stress at optimum level as a positive motivator.