Sağlık sektöründe risk analizi, risk yönetimi ve ağız, diş sağlığı merkezlerinde risk
Health sector risk analysis, risk management and risk of oral, dental health centers
  1. Tez No: 365817
  2. Yazar: EMİNE ESEN ÖZYURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Sağlık sektörü farklı alanlarda uzmanlaşmış işletmelerden oluşan bir sistemdir. Hastaneler, eğitim araştırma hastaneleri, dal hastaneleri, ağız ve diş sağlığı merkezleri, halk sağlığı kurumları, aile hekimlikleri, 112 acil sağlık hizmetleri gibi birbirinden farklı alanlarda faaliyette olmakla birlikte, birbirine benzer hizmetleri de barındırır. Sağlık sektörü hem benzer riskler taşıyan hem de içerisinde her kurumun kendine özgü risklerini barındıran kendine has özellikler taşıyan bir hizmet sektörüdür. Verilen hizmetin toplum sağlığını doğrudan etkilemesi bu işletmelerdeki risk yönetiminin ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir. Bu kurumlarda, işletmenin alt yapısından, sistemin işleyişinden, personelin kişisel korunma önlemlerini yeterince almamasından, hastalar ve ziyaretçiler ile aynı ortamın paylaşılmasından ve buna benzer pek çok nedenden dolayı risk ortaya çıkmaktadır. Alınan tüm tedbirlere, konuyla ilgili pek çok kanun, yönetmelik, genelge vb. yürürlüğe konmasına, personelin farkındalığını arttırmak için kurumlarda sürekli yapılan tüm eğitimlere rağmen, hala sağlık personelinin çeşitli risklerle karşı karşıya kalması, kurumlarda risklerin iyi tespit edilmediği ya da kurumların ihtiyaçlarına tam olarak cevap veren risk analizlerinin yapılarak, iyi bir risk yönetimi yapılamadığını gösterir. Sağlık sektöründe son zamanlarda etkili bir risk yönetimi yapılması gerektiği kabul edilmiştir. 2013 yılı başında Sağlık Bakanlığı tüm sağlık kurumlarının risk analizi yapmasını ve risk yönetimi uygulamalarını zorunlu hale getirmiş, sağlık kurumlarında risk analizleri yapılmaya başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A system of enterprises specializing in different areas of the health sector. Hospitals, education, research hospitals, branch hospitals, oral and dental health centers, public health agencies, familymedicine, 112, operating in different areas, such as emergency medical services but contain similar services. In the health sector as well as with similar risks and the risks specific to each institutionthat hosts self-service industry. That directly affect the public healthrisk management of the service enterprises is an indication of how important it is. These institutions, business infrastructure, the functioning of the system, the staff enough, from the non-personal protection measures, patients and visitors for many reasons, such as emerging risks. All the measures taken, many relevant laws, regulations, circulars and soon. Enforcement, staff training to raise awareness of all the institutions, although continuous, is still being confronted by a variety of risks of health personnel, institutions or organizations is not well-established risks that respond to the needs of risk by analysis indicates no good risk management. An effectiverisk management should be done in the health sector has been recognized recently. At the beginning of 2013 the Ministry of Healthto make risk analysis and risk management practices in all health institutions entails, health institutions, risk analysis has been started.