Örgüt kültürü ve dönüşümcü liderlik özelliklerinin öğretmen performansına etkisi üzerine İstanbul ilinde yapılan deneysel bir çalışma.
Empirical study conducted in Istanbul on effect of organization culture and transformational leadership characteristics on performance of teachers.
  1. Tez No: 365826
  2. Yazar: DENİZ ÇIPA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu yüksek lisans tezi, örgüt kültürü ve dönüşümcü liderlik özelliklerinin öğretmen performansı üzerindeki etkisini saptamaya yöneliktir. Öğretmen ve öğrenci görüşlerine başvurularak yapılan bu çalışma ile okullardaki örgüt kültürü ve dönüşümcü liderlik özellikleri ile öğretmen performansı arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma için gerekli bilgiler yüz yüze anket yöntemi uygulanarak toplanmıştır. Çalışma için gerekli anketler 2013-2014 Eğitim ve Öğretim yılında İstanbul İli Beyoğlu İlçesi'ndeki bir ortaokulda görevli öğretmenler ve öğrenciler tarafından doldurulmuştur. Araştırmanın bağımsız değişkeni olan dönüşümcü liderlik ve örgüt kültürü faktörlerinin çalışmadaki bağımlı değişken olan öğretmen performansı üzerinde doğrudan ve pozitif yönde etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Dönüşümcü liderlik tekniğinin eğitim alanında uygulanması, öğrenci memnuniyetini ve öğretmen performansını doğrudan arttırmaktadır. Diğer bir faktör olan örgüt kültürü de öğretmen performansı üzerinde pozitif yönlü bir etkiye sahiptir. Güçlü bir örgüt kültürüne sahip, kuralları önceden belirlenmiş ve tüm çalışanların ortak bir amaç birliğinin olduğu yapılar içerisinde öğretmenlerin daha yüksek bir performans sergilemeleri mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master thesis is related to identify the effect of the organization culture and transformational leadership characteristics on performance of teachers. With this study conducted by using the opinions of the teachers and students, it is attempted to find out whether a significant relationship exists between the organization culture and transformational leadership characteristics in the schools and performance of teachers. The data required for the research was collected by using face-to-face questionnaire method. The required questionnaries of the study were completed by the incumbent teachers and students in a secondary school in Beyoğlu District, Istanbul, during the education year 2013-2014. It was revealed that organization culture and transformational leadership as the independent variables of the research have direct and positive effect on the performance of teachers as the dependent variable of the study. Application of transformational leadership technique in education field increases the satisfaction of the student and performance of the teacher directly. The other factor organization culture also has positive effect on the performance of teachers. The teachers are able to perform better in the structures having a strong organizational culture with the predefined rules encompassing common goal unity of all employees.