Türkiye'de lojistik sektörünün gelişimi ve sektördeki yeni eğilimler (inovasyon)
Development of logistics industry in Turkey and new trends in the sector (innovation)
  1. Tez No: 365825
  2. Yazar: MEHMET REŞİT USLUSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Lojistik talep edilen bir eşyanın istenildiği yere, istenilen zamanında ulaştırılmasıdır. Lojistik yönetimi; günümüz şartlarında büyük bir önem kazanmıştır. Lojistiğin küreselleşmesi, uluslararası ticareti ve yatırımları kolaylaştırdığı için, gelişmekte olan ülkeler adına önem arz etmektedir. Günümüz ticaretinde en önemli kavram lojistiktir. Lojistik şirketlerinin en önemli hedefleri, daha az maliyetli taşımacılık yapmaktır. Lojistik yönetimi yapılırken lojistik sürecini, organizasyonunu, dağıtım kanallarını, lojistik üsleri göz önüne alınarak karar verilmelidir. Şirketler dış kaynak kullanımına yatkın olmalıdır. Tam zamanında yaklaşımı ile hareket etmelidirler. İnovasyon lojistik kavramı ile bir algılanmalıdır. Lojistik faaliyetlerin daha iyi ve sağlıklı yapılabilmesi için, iyi bir lojistik yönetim birimine sahip olunmalıdır. Bu çalışmada, lojistik yönetimi ve lojistiğe dair yeni yaklaşımlar ele alınmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Lojistik kavramları ve lojistik taşımacılık türleri tanımlanmıştır. Çalışmada lojistikte yaşanan yeni gelişmeler ve inovasyon kavramı birlikte incelenmiştir. Lojistiğin günümüz ticaretindeki önemi ve yeri anlatılmıştır. Çalışmanın son bölümünde lojistikte yeni yaklaşımların, ticaretini ve imalat sanayisinin gelişimini doğrudan etkilediği belirtilmiştir. Lojistikte yeni yaklaşımlar ile ilgili, şirketler ile görüşme yapılarak, araştırma yapılmıştır. Araştırmalar, Türkiye'nin daha fazla inovasyona ihtiyaç duyduğunu ortaya koymaktadır. Her işletme kendine has bir sisteme veya ortak fakat faydalı bir sisteme sahip olmalıdır. İnovasyon daha iyi iş koşulları, daha fazla fayda ve kar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Logistics required to deliver, required timely desired location. A major logistics management has become important. Globalizations logistics is important for developing countries that's because of international logistics enabling international trade and investment. The most important concept is logistics in today's trade. Logistics companies has target of keeping costs are in minimum. While making the process of logistics management logistics, organization, distribution channels, logistics bases, must be taken into consideration as you decide. Companies must be tend to taken outsourcing. They must tend to be ''Just In Time''. Logistics and innovation concepts should be considered together. Logistics management unit must be good for having better and healthier logistics activities. In this study, logistics management and new approaches in logistics are examined. This study is created by three episode. Logistics concepts and logistics transportation types are defined. In this study, logistics developments and innovation are examined together. The importance of logistics and the location are described in today's trade life. New approaches of logistics is affect directly to trade and manufacturing developments are described in last part of this study. Research was made using information about new methods in logistics, provided by companies. Research told us that Turkey needs more innovation. Each companies must have their own system or common but efficient system for logistics. Innovation give companies more efficient, profit and better-business-conditions.