Aydın'da evde sağlık hizmeti alan engelli hastalarda ağız ve diş sağlığı hizmetlerinden memnuniyet
Oral and dental health service satisfaction of the disabled patients using home health care services in Aydın
  1. Tez No: 365831
  2. Yazar: SEVİYE TAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri tarafından engelli hastalara verilen Evde Sağlık Hizmetinin öneminin ortaya konulmasıdır. Evde Sağlık Hizmeti, Türkiye'de devletin yeni desteklemeye başladığı bir hizmet olması nedeniyle ülkemiz insanlarının sağlığı adına önemli bir gelişmedir. Türkiye'de, evde verilen sağlık hizmeti ile ilgili yeni projeler oluşturulmalı, geliştirilmeli, ihtiyaç olursa başka kurum ve kuruluşlarla ortak bir çalışma yapılmalıdır. Günümüz şartlarında, gündelik hayatta çoklukla özel sektör aracılığıyla devam eden evde bakım hizmetlerinin, öncelikle sosyal devlet politikasıyla kişilere kamusal hizmet şekliyle verilmesi sağlanmalıdır. Ağız ve Diş Sağlığı kapsamında engelli kişilere verilen Evde Sağlık Hizmetleri, hasta kişilerin ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemlerini çözmeyi, tedavi etmeyi ve önlemeyi hedef alır. Aydın Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi tarafından Evde Sağlık Hizmeti alan doksan bir engelli hasta ve hasta yakınına memnuniyet anketi uygulanmıştır. Yapılan anket sonucuna göre, engelli vatandaşların Sosyal Güvenlik Kapsamına alınmasıyla, hastaların hizmete ulaşmalarının sağlandığı ve hasta memnuniyetinin arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study by the Centers for Oral and Dental Health Home Health Services provided to patients with disabilities is to demonstrate the importance of. Home Health Service, Turkey has started to support the state's new service because the health of our people is an important development. In Turkey, home health care services related to the creation of new projects should be developed, if needed a study should be carried out in partnership with other institutions and organizations. In today's conditions, the ongoing everyday life, mostly through private sector home care services, primarily to shape public services to people with welfare state policies should be given. Oral and Dental Health Home Health Services provided to persons with disabilities as part of the patient with oral and dental health of individuals to solve problems, to treat and prevent targets. Aydın by the Center for Oral and Dental Health Home Health Service in the area of ninety-one patients and their relatives with disabilities satisfaction questionnaire was administered.