Hizmet sektöründe çalışanların performanslarının ölçümü: Bankacılık uygulaması
Measuring worker performance in service sector: A case study on banks
  1. Tez No: 365832
  2. Yazar: EMEL TÖRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİM KAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, bankacılık örnekleminden gidilerek, hizmet sektöründe performans değerlendirme sistemi, sistemin özellikleri ve çalışanların motivasyonu üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmada İstanbul ili Göktürk İlçesi'nde bulunan 159 banka çalışanı üzerinde anket uygulaması yapılarak, çalışanların performans değerlendirmeleri, performans değerlendirme kriterleri ve performans değerlendirme sistemlerine olan güvenleri incelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre çalışanlar genel olarak performanslarını ortalamanın üzerinde görüp, performans değerlendirme kriterlerinde ise hizmet içi eğitim konularının önemli olduğunu ifade etmişlerdir. Performans değerlendirme sistemlerine olan güven incelendiğinde ise torpil ya da adam kayırma konularının, performans değerlendirme sistemlerine olan güveni düşürdüğü ifade edilmiştir. Çalışmada ayrıca çalışanların demografik özelliklerine göre performans ve ölçek puanları arasındaki farka bakılmıştır. Buna göre performans puanları erkeklerde kadınlara göre istatistiksel olarak daha yüksek bulunmuştur (P0,05). Yöneticilerin performans puanları ile yönetici olmayanların performans puanları asındaki fark anlamlı değilken (P>0,05), yöneticiler istatistiksel olarak anlamlı şekilde performans sistemine daha az güvenmektedir (P0,05).
Özet (Çeviri)
In this research, performance evaluation system, its properties and effects on motivation of personnel is evaluated on sample of banking as a service sector. In the research, 159 bank workers working in İstanbul Göktürk province were subjected to survey, and performance evaluation of personnel, performance evaluation criteria and reliability of performance evaluation system were examined. According to results of the study, general performance of personnel is higher than mean performance, and they stated that inservice training issues are important. Reliability on performance evaluations showed that prejudice and favor issues decrease reliability on performance evaluation system. In the research, performance level differences of personnel based on their demographic properties were also evaluated. According to this evaluation, performance level of male personnel is higher than female personnel (P0,05). Performance levels of managing and not managing personnel were insignificantly different (P>0,05), and managing personnel less trust to performance evaluation system (P0,05).