Türkiye'de aile şirketlerinde nepotizm: İstanbul örneği
Nepotism in family business in Turkey: İstanbul case
- Tez No: 365830
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu yüksek lisans tezinde anket çalışmasına dayalı olarak İstanbul da bulunan aile şirketlerinde nepotizmin çalışanlar üzerinde ne ölçüde etkisi olacağının araştırılması hedef alınmıştır. Literatürüne bakıldığında olumsuz bir kavram olarak düşünülen nepotizmin, günümüz aile şirketlerinde çalışan kişilerin tutum, davranışlarını ve memnuniyetini ölçmeye yönelik bir araştırmadır. Bu amaçla çalışmada aile şirketlerinde nepotizmin çalışanlar üzerindeki etkisini görebilmek için 20 sorudan ve iki bölümden oluşan 7'li likert tutum ölçeğinin kullanıldığı bir anket hazırlanmıştır. Anketin birinci bölümünde nepotizmin varlığını bulmaya yönelik sorulara yer verilmiştir, ikinci bölümünde aile şirketinde çalışanların nepotizmin karşısında memnuniyetiyle ilgili sorulara yer verilmiştir. Bu anket İstanbul'da bulunan aile şirketlerinde çalışan 208 kişi üzerinde uygulanmıştır. Çalışmanın analiz sonucu SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) istatistik yazılım programı kullanılarak yorumlanmıştır. Analiz sonucunda nepotizmin aile şirketinde çalışanların performans ve tutumları üzerinde oldukça düşük bir etkiyi sahip olduğu gözlenmiş ve ortaya çıkan bulgular ışığında sonuç ve öneriler kısmında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
CASE The target of this master thesis is to determine according to the survey work the influence degree of nepotism on the employess at the family owned companies in İstanbul. In consideration of the regarding literature nepotism is a negative conception and the direction of this inquisition is, to determine the influence regarding behavior, attitude and satisfaction of the employess who works in family owned companies. For this purpose a questionnaire consisting of 20 questions and two parts of behavior scale from which each one is consisting of 7 likerts has been prepared in order to determine the effect of nepotism on employess working for family concers. In the first part of the survey work it was used questions to determine the existence of the nepotism, in the second part it was used questions regarding the satisfaction of the employees who works in family owned companies. This survey work was carried out on 208 people who work in Istanbul at the family owned companies. The analysis result was annotated due to the SPSS software program (Statistical Package for the Sociel Sciences). Due to the result of the analysis it was seen that nepotism has a very low impact to the employees who are working at the family owned companies and this discovery was set out in the result and suggestion chapter.