Çocuklarla çalışan hemşire ve hekimlerin izolasyon önlemlerine uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the compliance of nurses and physicians working with children with isolation precautions
  1. Tez No: 365843
  2. Yazar: ZUHAL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırma, çocuklarla çalışan hemşire ve hekimlerin izolasyon önlemlerine uyumunu değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma örneklemi, Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesi ve Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Servislerinde çalışan, araştırmaya katılmayı kabul eden 135 hemşire ve 35 hekimden oluşmuştur. Araştırmanın verileri;“Kişisel Bilgi Formu”ile“İzolasyon Önlemlerine Uyum Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, SPSS 11.5 istatistik paket programında, uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 30,84±5,23 hekimlerin 35,71±7,41'dir. Hemşirelerin çalışma süreleri izolasyon önlemlerine uyumu etkilemezken hekimlerin çalışma süreleri arttıkça önlemlere uyumda artmaktadır (p=0,008). Hekimlerin yaşları arttıkça, izolasyon önlemlerine uyum puanları da artmaktadır (medyan:85, p=0,027) Cinsiyet izolasyon önlemlerine uyumu etkilememektedir. Hemşireler(%77) ve hekimler (%88,6) en sık görülen hastane enfeksiyonlarını doğru olarak tanımlayamamışlardır. Hemşire ve hekimler, hastane enfeksiyonlarını önlemede antibiyotik kullanımı(%91,9-94,3) ve hepatit B aşısının(%70,4-71,4) önemli olduğunu düşünmektedirler. Hemşire ve hekimler; el hijyeni, el dezenfektanı kullanımı, eldiven kullanımı, önlük kullanımı, malzeme temini, izole hastanın kabulü, hemşirelerin izolasyon önlemlerine uyumu, Enfeksiyon Kontrol Komitesi'ne ulaşma ve kurumsal olarak sıkıntı yaşamazken hekimlerin %65,7'si ortak kullanılan malzemelerin ayrılması konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Hemşirelerin %45,9'u hekimlerin izolasyon önlemlerine uyumu konusunda sıkıntı yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the compliance of nurses and physicians working with children with isolation precautions. The study sample consisted of 135 nurses and 35 physicians who were working in the Departments of Pediatrics of Mersin University Health Research and Implementation Center Hospital and Mersin Maternity and Child Health Hospital and who agreed to participate in the study. The Data were collected using a“Personal Information Form”and the“Compliance with Isolation Precautions Scale”. The Data were then analyzed through the SPSS 11.5 statistical package software and appropriate statistical methods. The mean ages of the nurses and the physicians surveyed were 30,84±5,23 and 35,71±7,41, respectively. While duration of working hours of the nurses did not affect compliance with isolation precautions, the physicians' compliance with isolation precautions increased in parallel to the duration of their working hours (p=0,008). Similarly, the physicians received higher scores on compliance with isolation precautions as their ages increased (median:85, p=0,027). On the other hand, gender did not affect compliance with isolation precautions. The nurses (77%) and the physicians (88,6%) were not able to correctly identify the most common hospital-acquired infections. The nurses and physicians believed that the use of antibiotics (91,9 to 94,3%) and hepatitis B vaccine (70,4 to 71,4%) were important in the prevention of hospital-acquired infections. Although the nurses and physicians did not have any problems about hand hygiene, use of hand sanitizer, use of gloves, use of gowns, supply of equipment, admission of isolated patients, nurses compliance with isolation precautions, contacting Infection Control Committee and institutional terms, 65,7% of the physicians had problems about the separation of materials shared. Also, 45,9% of the nurses had difficulty in physicians' compliance with isolation precautions.