Orak hücreli anemisi olan çocuklarda benlik saygısının belirlenmesi
The determination of self-esteem in children having sickle cell anemia
- Tez No: 365842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Orak Hücreli Anemisi Olan Çocuklarda Benlik Saygısının Belirlenmesi Süreyya Çelik'in araştırmasında, orak hücreli anemili (OHA) çocuklarda benlik saygısını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi (MEÜSAUM) Çocuk Hematoloji-Onkoloji Polikliniğinde, Mersinde iki ilköğretim ve lisede yapılmıştır. Araştırma örneklemi 12-18 yaşlarında 93 çocuktan oluşmuştur. Bunların 45'i OHA Araştırma Grubu (AG), 48'i Karşılaştırma Grubu (KG) sağlıklı çocuklardır. Araştırma grubuna 12-18 yaşlarında olan MEÜSAUM Çocuk Hematoloji-Onkoloji Polikliniğinde OHA tanısı ile izlenen çocukların hepsi alınmış, KG Tabakalı Rastgele Örneklem yöntemiyle seçilmiştir. Araştırmada geliştirilen iki soru kağıdı, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma öncesinde etik kurul, kurum izinleri alınmış, araştırmada çocuklar araştırma hakkında bilgilendirilmiş, çalışmaya kendi istekleriyle katılmışlardır. Araştırma verileri toplandıktan sonra OHA çocuklar ve ailelerine hazırlanan“Orak Hücreli Anemisi Olan Çocuklarda Benlik Saygısı ve Önemi”başlıklı eğitim kitapçığı, rehberlik etmek amacıyla verilmiştir. Verilerin değerlendirmesinde; Shapiro Wilks testi, Bağımsız gruplarda farkın önemlilik testi (Student t testi), ki kare analizi, yüzdelik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma grubundaki çocukların %53,3'ünün günde üç öğün beslendiği, %66,6'sının, günde 2-3 litre sıvı tükettiği, %60,0'ının 9-12 saat uyuduğu belirlenmiştir. Çocukların %46,7'si bilgisayarda oyun oynamaktadır. Araştırma grubundaki çocukların benlik saygısı puan ortalamaları, KG'daki çocukların benlik saygısı puan ortalamaları arasında istatistiksel fark bulunmamıştır. Araştırma grubundaki çocukların ana-baba ilgisi puanı (%71,1) KG'daki çocukların ana-baba ilgisi puanından daha yüksektir (%54,2). Yapılan istatistiksel analizde AG ve KG'daki çocukların ana-baba ilgisi puanları arasındaki fark önemsiz bulunmuştur. Ayrıca AG'nun babayla ilişki puanları (orta:%53,3), KG'daki çocuklara göre (orta:%64,6) daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Determination of Self-Esteem in Children Having Sickle Cell Anemia The Determination of self-esteem in children who have sickle cell anemia (SCA) was aimed in the survey of Süreyya Çelik. The survey was executed in Pediatric Hematology and Oncology Polyclinic, Mersin University Health Research and Application Center. Sampling of the survey was consisted of 93 children at the ages of 12-18. 45 of them are SCA (research group RG) and 48 of them are healthy children (comparison group CG). Al the children among at the ages of 12-18 who were followed with diagnostic of SCA in MUHRC Pediatric Hematology and Oncology Polyclinic were included in research group. Comparison group was chosen by the way of Stratified Random Sampling. Two informed questionaries and Rosenberg Self-esteem Scale were used in the survey. Before the survey, it was taken research ethics committee approval, the children informed about the research and they participated voluntarily to the research. After gathering the survey data, the training manual, the title of '' The Importance and Self-esteem in Children Having Sickle Cell Anemia'', prepared for SCA children and their parents were given to pediatric patient and parents on the purpose of guidebook for them. In the stage of data evaluation, Shapiro Wilks test, student t test, Chi square analysis and percentage analysis procedures were used. Among Research Group, 53,3% of children fed three meals per day; 66,6% of children consumed two or three liters of fluid per day; 60,0 % of children slept nine to twenty hours per day were determined. 46,7% of children were playing games on computer. Between the point average of children's self-esteem in Research Group and the point average of children's self-esteem in Comparison Group showed no statistical difference. The point of children's parental attention (71,%) in Research Group was higher than the point of Comparison Group (54,2 %). In the statistical analysis, the difference between children's parental attention in RG and CG was found to be insignificant. Also, the points to the relationship with the father of RG (mid: 53,3%), were lower than the children of CG (mid:64,6 %).