Orak hücreli anemi hastalarında pulmoner fonksiyonlar
Pulmonary functi̇on in patients with sickle cell disease
- Tez No: 365849
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK BABAYİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada stabil dönemdeki orak hücreli anemi hastalarının solunum fonksiyonlarını değerlendirmeyi ve solunum fonksiyon tetslerinin klinik özelliklerle olan ilişkisini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya 78 orak hücreli anemi hastası ve kontrol grubu olarak akciğer hastalığı olmayan, orak hücre ve talasemi dışı anemisi olan 40 hasta alındı. İki grubun tam kan sayımı yapıldı. Her iki gruba Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalında karbon monoksit difüzyon testi yapıldı. Hastaların aynı gün solunum fonksiyonları ölçüldü. Elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: We aimed to investigate repiratory functions in patients with sicle cell(Hb SS) disease (SCD) in stable period and to determine any relation between lung function tests and clinicalfeatures of the disease Material and Methods: Seventy eight SCD patients and for control group forty patients with anemia not related to SCD or any form of thalessemia were include, All patients were subjected to spirometry and carbonmonoxide diffusion capacity (DLCO)tests.