Türkiye'de üniversite ve eğitim araştırma hastaneleri'nde çalışan acil tıp uzman ve asistanlarının akut karın ağrısında ağrı kesici kullanım yaygınlığı ve bunu etkileyen faktörler
The prevalence and the factors affectıng of the use of analgesıcs for acute abdomınal paın amongst emergency medıcıne specıalısts and physıcıans, at unıversıty and at educatıon and research hospıtals ın Turkey
- Tez No: 365862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜÇLÜ SELAHATTİN KIYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Girişve Amaç:Akut karın ağrısı, tüm acil servis başvurularının %10'nunu oluşturmaktadır. Bu hastaların ise yaklaşık dörtte biri 'akut batın' tanısıyla cerrahi servislere yatmaktadır (3). Cerrahi pratiğinde genel olarak akut karın ağrılı hastaların kesin tanısı konulmadan analjezik kullanılmasının, fizik muayene bulgularının değiştireceği yönündeki kaygı, son yıllarda tartışılmaya başlanmış ve bu konuda klinik çalışmalar yapılmıştır (4-9). Yakın zamanda yapılan çalışmalar akut karın ağrılı hastalarda erken analjezinin, fizik muayene bulgularını baskılamadığı, tanıda gecikmelere veya yanlış tanıya sebep olmadığı, analjezinin güvenli olduğunu göstermektedir (4-9). Bu nedenle akut karın ağrılı hastalarda erken analjezi özellikle kısa etkili opiat türevlerinin uygulanması yönünde bir eğilim ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı Türkiye Acil Tıp uzman, asistan ve öğretim üyelerinin akut karın ağrılı hastalarda analjezik kullanımı konusundaki tutumlarını, günlük pratik uygulamalarını ve analjezik kullanım kararını etkileyen faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem:Kesitsel analitik tipte tanımlanan bu araştırma, 15 Kasım 2013-25 Ocak 2014 tarihleri arasında Türkiye'nin çeşitli illerinde bulunan Üniversite Hastaneleri, Sağlık Bakanlığı Eğitim Araştırma Hastaneleri, Devlet Hastaneleri ve özel hastanelerde çalışan 803 acil servis asistan, uzman ve öğretim üyesi ile araştırmacı tarafından hazırlanmışolan anket formu uygulanarak yapılmıştır. Anketler aracılığı ile verilerin 410 adeti, elektronik ortamda, https://docs.google.com /forms/d/1a6nTje_WxjWW260oB2Q AG8Pz1zFxhmmo T_X-OEtc0Sk/viewform adlı internet bağlantısı kullanılarak elde edilmiştir. Diğer 393 tanesi anabilim dalı başkanlıklarına posta yoluyla gönderilmişve çeşitli acil tıp kongre ve sempozyumlarında yüz yüze görüşme ix tekniği uygulanarak yapılmıştır. E-posta adresleri acil tıp derneklerinden eldeedilmiştir. Elde edilen 1309 mail adresinin 121 tanesinin hatalı olduğu görülmüştür. Bulgular:Araştırmanın en önemli bulgusu Türkiye'deki Acil Tıp Anabilim Dalı hekimlerinin akut karın ağrılı hastalarda analjezik kullanım sıklığının arttığı ve asistan, uzman ve öğretim üyeleri arasında davranışdeğişikliği olduğunun belirlenmesidir. Uzman hekimler ile öğretim üyelerinin akut karın ağrısında analjezik kullanma veya kullanmama nedenleri, kullanma sıklıkları, hastaya ait faktörlere göre kullanım kararları incelendiğinde anlamlı fark görülmemiştir. Bunun nedeni çalışmadaki öğretim üyesi sayısının 45 kişiyle sınırlı kalması olabileceği düşünülmektedir. Bu yüzden öğretim üyeleri ve uzman hekimler birlikte ele alınıp asistan hekimlerle karşılaştırılmıştır. Bu çalışmaya göre Türkiye Acil Tıp Hekimlerinin %49,5 analjezik ilaç kullanımının fizik muayene bulgularını baskıladığını, diğer %45,9'ü ise etkilemediğini belirtmiştir. Asistanların %69' u baskıladığını düşünürken uzman hekimlerin %49.7 si etkilemediğini sonucu ortaya çıkmıştır. Tartışma ve Sonuç: AAA'lı hastaların analjezik belirtileri nihai teşhis konuluncaya değin, semptomları maskelemekten kaçınmak adına ertelenmektedir. Oysa, AAA'lı hastaların ilk değerlendirme evresinde analjezi kullanımının tanısal doğruluğa etki etmeksizin ağrıda önemli bir azalma sağladığını gösteren araştırmalar vardır. Akut karın ağrılı hastalarda analjezik kullanımı acil tıp hekimleri arasında yıllara göre artış sağlamıştır. Analjezik kullanımını etkileyen en önemli faktörler güncel yayınlardaki bilgileri takip edip etmeme ve cerrahi konsültan hekimle olabilecek tartışmadan çekinmektir. Cerrahi konsültan hekim ile acil servis hekimleri arasında belirli bir protokolsağlanmalıdır. Akut karın ağrılı hastalarda analjezik kullanımı kararı verildiğinde fentanil diğer ajanlara göre öne çıkmıştır. Akut karın ağrılı hastalarda analjezi kullanmama kararı hala birtabudur.
Özet (Çeviri)
Background and Purpose:Acute abdominal pain accounts for 10% of all emergency room visits. Approximately one-quarter of these patientsare hospitalized at surgical services with the diagnosis of 'acute abdominal pain' (3). Concerns in the general surgery practice that the use of analgesics for patients with acute abdominalpain without establishing a final diagnosis will change physical examination findings have begun to be discussed in recent years and clinical trials have been conducted in this regard (4-9). Recent studies have revealed that early use of analgesics in patients with acute abdominal pain does not suppress physical examination findings, not cause any delay in diagnosis or misdiagnosis and that analgesia is safe (4-9). Therefore, early use of analgesics in patients with acute abdominal pain has emerged a trend towards administering especially short-acting opiate derivatives. The purpose of this study is to determine attitudes, daily practices of Emergency Medicine Specialists, assistants and faculty members on the use of analgesics in patients with acute abdominal pain and factors affecting their decisions on the use ofanalgesics. Materials and Methods: This cross-sectional analytical study was conducted between November 15, 2013 and January 25, 2014 by carrying out a questionnaire filling with 803 emergency service assistants, specialists and faculty members working in University Hospitals, the Ministry of Health Training and Research Hospitals, Public Hospitals and private hospitals in several provinces in Turkey. Data from 410 of the questionnaires was obtained from the link below: https://docs.google.com/forms/d/1a6nTje_WxjWW260oB2QAG8Pz1zFxhmmoT_XOEtc0Sk/viewform,while data from 393 of these questionnaires was obtained from those sent xi to the departments of emergency medicine via e-mail and through face-to-face interviews conducted in several emergency medicine congresses and symposiums. E-mail addresses were obtained from emergency medicine associations.121 of 1309 e-mail address obtained was understood to be incorrect. Findings: The most important finding of the study is the determination that the prevalence of the use of analgesics in patients with acute abdominal pain by academic emergency department physicians in Turkey has increased and the attitude amongst emergency department assistants, specialists and faculty members in this regard has changed. No significant difference was observed when the reasons whether or not to use analgesics for acute abdominal pain, the prevalence of the use of analgesics and the decisions to use analgesics based on patient-related factors by specialist physicians and faculty members were examined. The reason for this is thought that the number of faculty members participated in the study is limited with 45 faculty members. For this reasons, the faculty members and specialist physicians must be taken up together and compared with physician assistants. According to this study, 49.5% of Turkish EmergencyMedicine Physician reported that the use of analgesics would not suppress the physical examination findings, while the other 45.9% reported otherwise. While 69% of the physician assistants were of the opinion that the use of analgesics would suppress the physical examination findings, 49.7% of the specialists thought otherwise. Discussion and Conclusion: Analgesic symptoms of patients with acute abdominalpain are delayed in order to avoid masking symptoms until the final diagnosis is established. However, there are studies revealing that the use of analgesics during the initial examination of patients with acute abdominal pain patients delivers a significant reduction in pain without affecting the diagnostic accuracy. The use of analgesics in patients with acute abdominal pain among emergency medicine physician has gradually increased by years. The most important factors affecting the use of analgesics are failure to keep up with information in current publications and refraining from possible discussions with surgical consultant specialists. A certain protocol should be established between surgical consultant specialists and emergency department physicians. The use of fentanyl has come forward in deciding the use of analgesics in patients with acute abdominal pain. The decision not to use analgesics in patients with acute abdominal pain is still a taboo.