Obstrüktif uyku apne sendromu semptomu olmayan hafif hipoksemik kronik obstrüktif akciğer hastalığı olgularının overlap sendromu sıklığı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency of overlap syndrome in mild hypoxemic chronic obstructive pulmonary disease patients without obstuctive sleep apnea syndrome symptoms
- Tez No: 365860
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN KAÇMAZ BAŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı ve obstrüktif uyku apne sendromu birlikteliğinde overlap mekanizmaları, yangı, oksidatif stres ve lökosit disfonksiyonu ile ilişkili bulunmuş olmakla beraber; geliştirilen bu yanıtların şiddetinde ve sonuçlarında farklılıklar izlenmektedir. Overlap sendromunda, yangı belirteçlerinin kardiyovasküler morbidite tahminindeki yeri net değildir ve uzun süreli prospektif çalışma gereksinimi mevcuttur. Mevcut çalışma verileri, overlap sendromunda geliştirilen yanıtların ve kardiyovasküler hastalık olası ilişkilerinin değerlendirilmesi açısından yetersizdir. Çalışmamızda, overlap sendromu olgularının, OSAS'ı bulunmayan KOAH olgularına kıyasla geceleri daha fazla desatüre olduğu, TNF-α düzeylerinin ve Epworth uykululuk skorlarının daha yüksek olduğu izlenmiştir. En önemli bulgu ise, overlap sendromlu olgularda BKİ'nin daha yüksek bulunması olmuştur. Olgularımızın uyku semptomları açısından asemptomatik olmasından yola çıkılarak, kilolu KOAH olgularının OSAS açısından asemptomatik olsalar da, overlap sendromu açısından değerlendirilmesi gerekliliği sonucuna varılabilir. Kilolu KOAH olgularının öncelikli olarak polisomnografi ile tetkiki hem iş yükünde, hem de maaliyette artışa yol açacaktır. Ayrıca uyku laboratuvarlarında uzun bekleme süreleri bilinen bir gerçektir. Bu nedenle, çalışmamızda da kullanılan portabl monitörizasyon sistemleri, OSAS taramasında, risk gruplarının belirlenmesinde, hatta OSAS tanısının konmasında büyük katkı sağlayacaktır. OSAS erken tanı ve tedavisi ile de sistemik etkiler azaltılabilecektir. Overlap sendromunda sistemik yangının önemi nedeniyle, bu konudaki çalışmalarda; geliştirilen yanıtların doğasının ve öneminin vurgulanması gereklidir. Hipoksinin overlap sendromunda daha yüksek oranlarda görülmesinden dolayı, overlap sendromu olgularındaki sistemik yangıda hipoksinin rolünün değerlendirilmesi, her iki hastalık mekanizmalarının daha iyi anlaşılmasında yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The overlapping mechanisms in the coexistence of chronic obstructive pulmonary disease and obstructive sleep apnea syndrome include inflamation, oxidative stress and leucocyte dysfunction. However, even these common responses vary in severity and have different consequences. Current studies and findings do not fulfill the expectations for explaining the relationship of overlap syndrome and cardiovascular diseases. Long term prospective studies need to be conducted for observing the role of inflammatory biomarkers in predicting cardiovascular comorbity in overlap sydrome. In our study, we found out that cases with overlap syndrome desature more, have higher levels of TNF-α and higher Epworth sleepiness scores compared to COPD patients without OSAS. The most remarkable finding was significantly high body mass indices in overlap syndrome. This finding supports the idea of screening overweight COPD patients in terms of polisomnography examination even if they don't have OSAS symptoms. On the other hand, alternative diagnostic methods other than polisomnography should be considered for screening this population since it requires great work load, time and cost. Portable monitorization systems- being also used in our study -are applicative equipments for screening patients in mean of OSAS, defining risk factors and even diagnosing OSAS. The early diagnosis and treatment of OSAS, expect to decrease the systemic inflammatory responses. On the basis of the importance of systemic inflammation in overlap syndrome; the future studies on this topic need to emphasize the nature and importance of the inflammatory responses. Since hypoxemia is more frequent and severe in overlap syndrome; the evaluation of the effect of hypoxemia in systemic inflammation in overlap syndrome would make a great contribution in understanding the underlying mechanisms in both diseases.