Klinik ve patolojik değişkenlerin gastrointestinal stromal tümörlerde prognoza etkisi
Impact of clinical and pathologic variables on prognosis of gastrointestinal stromal tumours
- Tez No: 365877
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Gastroenterology, General Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Gastrointestinal stromal tümörler (GIST), gastrointestinal sistemin en sık görülen mezenkimal tümörleridir. İnterstisyel cajal hücrelerinden köken aldıkları düşünülmektedir. GIST'lerin klinik davranışları çok değişken olup, tümörün saldırgan seyir gösterip göstermeyeceğini önceden kestirmek oldukça zordur. Son yıllarda ilaç tedavisinde büyük gelişmeler olmuşsa da cerrahi hala en başarılı tedavi seçeneğidir. 2000 – 20014 yılları arasında Ege Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda GIST tanısı alan 90 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Hastalar cinsiyet, yaş, tümör lokalizasyonu, tümör boyutu, uygulanan cerrahi tipi, invazyon, tanı anında metastaz olup olmaması, operasyon sonrası hastanede kalış süresi, mitotik aktivite, tümör nekrozu, tümör perforasyonu, Ki67, CD34, CD 117 pozitifliği, adjuvan ve neoadjuvan tirozin kinaz inhibitörü kullanıp kullanmadığı, nüks olup olmadığı, ne kadar süre sonra nüks ettiği, ikinci bir operasyon geçirip geçirmediği prognostik parametre olarak belirlendi ve değerlendirildi. Sonuç olarak tümör perforasyonunun, invazyonun olması, tümör boyutunun 10 cm'den büyük, mitotik aktivitenin 10/50 BB'den çok, Ki67'nin %5'ten büyük olması, tümörün mide dışı yerleşimli olması hastalıksız sağkalımı düşürürken; ilk tanı konduğunda metastaz ve invazyon varlığının, tümör perforasyonunun, ince bağırsak ve GİS dışı yerleşimin, hastanın evre 4 olmasının, Ki67 > %5 olmasının sağkalımı olumsuz etkilediği görülmüştür. Çalışmadaki hasta sayısının az olması ve tirozin kinaz inhibitörünü kullanan grubun, çoğunlukla palyatif rezeksiyon uygulanan ve metastazlı hastalar tarafından oluşması nedeniyle, bu değişken ile ilgili anlamlı istatistiksel veri elde edilememiştir. Bununla birlikte daha fazla sayıda hastanın dahil olduğu randomize klinik çalışmalar ile gastrointestinal stromal tümörler ile ilgili daha ayrıntılı ve güvenilir istatistiksel veriler elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Impact of Clinical and Pathologic Variables on Prognosis of Gastrointestinal Stromal Tumours Gastrointestinal stromal tumors (GISTs) are mesenchymal tumors of the gastrointestinal tract that are believed to originate from a neoplastic transformation of the intestinal pacemaker cells (interstitial cells of Cajal). Predicting the clinical behaviour of gastrointestinal stromal tumours (GISTs) is difficult. Although important developments has been made in the drug therapy of GISTs in recent years, surgical resection is still the treatment of choice for the gastrointestinal stromal tumors. The aim of this study was to evaluate prognostic factors of patients with GIST, to compare risk-stratification schemes and to find the parameters that are important in GIST prognosis. ninety patients who were treated in the Department of General Surgery of Ege University between the years 2000 and 2014 due to having GIST, were retrospectively examined. Gender, age, tumor size, mitotic index, anatomic location, necrosis, positivity of CD117, CD34, Ki67, perforation, invasion, metastasis, medical treatment, relapse, type of surgery, requirement of reoperation were evaluated as prognostic factors. In this study, tumor perforation, invasion, tumor size >10 cm, mitotic activity >10/50 HPF, Ki67 > %5, location of tumor in small intestine or extra-GI tract were significantly correlated with relapse. The findings about metastasis, invasion at the stage of the primary diagnosis, perforation of the tumor and presence of tumor in small intestine or extra-GI tract, Ki67 >%5 and grade 4 GISTs showed a strong association with adverse survival rate. Should this study carried out with greater number of patients, more meaningful statistical results could be achieved.