Acil servise başvuran yatağa bağımlı (Bakıma muhtaç) hastaların sağlık ve sosyal gereksinimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the medical and social needs of bedridden patients presenting to the emergency department
- Tez No: 365878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜÇLÜ SELAHATTİN KIYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Hastaneler, İlk ve Acil Yardım, Geriatrics, Hospitals, Emergency and First Aid
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Günümüzde, yaşam süresinin uzaması ve kronik hastalıkların yaygınlaşması sebebiyle yatağa bağımlı ve bakıma muhtaç olan hasta popülasyonu giderek artmaktadır. Bakıma muhtaç hasta grubu, hem kendilerinin hem de hasta yakınlarının yaşadıkları zorluklar, hastaların acil servislerde bakımları, hastaneye yatış ve tedavileri açısından oldukça az sayıda çalışmayla incelenmiştir. Yaşanan problemler acil tıp literatüründe daha önce hiçbir çalışmada tanımlanmamıştır. Çalışmanın birincil amacı, çeşitli hastalıklardan ötürü bakıma muhtaç hale gelmiş olan hastaların acil servis başvuru nedenlerinin, saptanan hastalıkların ve prognozlarının incelenmesidir. Çalışmanın ikincil amaçları ise bakım hastalarının yakınlarının bakım bilgi ve becerilerinin ve yaşadıkları zorlukların anket aracılığıyla saptanmasıdır. Gereç Yöntem: Analitik kesitsel çalışma yıllık hasta sayısı 120 000 olan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalında tasarlandı. Evde bakımla ilgili literatür incelendiğinde bu hasta grubunun hastalığı nedeniyle bakıma muhtaç ve kendi başına işlerini yapamayan, kendi başına hastaneye gelemeyecek bireylerden oluştuğu saptandı. Bu hasta grubu prospektif olarak incelendi. Bu nedenle acil servise başvuran bakım hastalarının (terminal dönem malignensiler, serebrovasküler olay nedeniyle yatalak, ileri evre Alzheimer, morbid obezite, evde oksijen konsantratörü ve nebül cihazı gereksinimi olan kronik obstruktif akciğer hastalığı hastaları, AHA sınıflamasına göre Evre D (son dönem) konjestif kalp yetmezliği, serebral palsili yatalak hasta, ileri evre mental retardasyon, herhangi bir nedenle yatalak hastalar, travma sonrası femur fraktürü, vertebra fraktürü gibi nedenlerle kalıcı olarak yatağa bağımlı olan hastalar) acil servis başvuruları prospektif olarak 3 aylık bir süreyle incelendi. Başvuru nedenleri, hastanın cinsiyeti, yaşı mevcut hastalıkları, acil servise başvuru şikayetleri, saptanan hastalıklar ve prognozları, acil servis sonlanımı incelendi. Hastaya bakım veren kişi ile yapılan ankette ise bakım veren kişinin bakım ile ilgili bilgisi ve yaşadığı maddi-manevi yük sorgulandı. Elde edilen veriler istatistik paket programına aktarılarak gerekli analizler yapıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalamasının 71,78 ± 15,1 (18 – 100) olduğu, acil servise en sık nefes darlığı ve ya genel durum bozukluğu şikayetiyle başvurdukları, acil servise ulaşımlarının gelişte ambulans ile dönüşte ise özel araç ile sağlandığı, acil servise başvuru ve taburculuk saatlerinin çoğunlukla mesai saatlerine denk geldiği saptandı. Hastalara bakım veren kişilerin çoğunlukla kadın aile bireyleri olduğu ve Zarit Hasta Bakıcı Yük Skalası'na göre bakım veren bireylerin %24,8'i nin ağır, %15,4'ünün orta derecede yük altında hissettiği saptandı. Bakım veren bireylerin hasta bakımı ile ilgili yeterince bilgi sahibi olmadıkları, evde bakım hizmetlerinden yararlanamadıkları ve kendilerine yardımcı olacak birine ihtiyaç duydukları saptandı. Tartışma ve sonuç: Bakım hastalarının evde bakım hizmetlerinden yararlanamamaları ve bakım verenlerin hasta bakımı ile ilgili yeterli bilgi sahibi olmaması, hasta bakımıyla ilgili aksaklıklara ve hastaların çeşitli komplikasyonlara maruz kalmalarına neden olmaktadır. Bunun doğal bir sonucu olarak bakım hastaları daha sık olarak acil servise getirilmektedir. Bu durum, acil servis yoğunluğunu arttırdığı gibi, sağlık sisteminde de yüksek maliyetlere neden olmaktadır. Maliyetin yanısıra bu durum hem hasta hem de hasta yakınları için zorluk yaratmaktadır çünkü immobil ya da destekle yürüyen hastanın nakli ile ilgili zorluklar çoktur. Hastalar acil servise ambulansla getirilmekte, dolayısıyla acil servise getirilirken çoğunlukla sıkıntı çekmemekte ancak hastaneden taburcu olurken nakil konusunda zorluk çekmektedirler. Tüm bu sorunlar göz önüne alındığında, en akılcı çözümün evde bakım hizmetlerinin etkin işlemesi olduğu aşikardır. Bu sayede, hastanın düzenli aralıklarla evde değerlendirilmesi sağlanacak ve sorunlar oluşmadan farkedilecek ve önlemler alınabilecektir. Ayrıca bu sayede hasta yakınları hasta bakımı ile ilgili bilgilendirilebilir ve onlara destek olunabilir, bu da önemli bir sorun olan bakım verici yükünü azaltmakta yardımcı olacaktır. Sonuç olarak da bakım hastalarının yaşadıkları sorunların büyük kısmı ortadan kalkacaktır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Because better treatments have extended the lifespans of most patients with chronic illnesses and comorbid conditions, the patient population that needs caregiving keeps increasing over years, also bringing a burden upon the emergency services. The problems encountered by the patients, caregivers and emergency medicine services have not been studied in emergency medicine literature before. The primary objective of this study is to observe the population of patients who require caregiving, by means of emergency service applications, hospital admission properties and results. The secondary objective is to identify the caregiving skills and knowledge of caregivers and assess the burden they experience. Material and Method: This analytical cross-sectional study was designed in Ege University Faculty of Medicine, Department of Emergency Medicine, which treats approximately 120,000 patients per year. The emergency room applications of patients who required caregiving (terminal stage malignencies, neurological disease patients, Alzheimer's disease, Stage D congestive heart failure patients, chronic obstructive pulmonary disease patients requiring home oxygen therapy, bedridden patients due to trauma, mental retarded patients, etc.) were observed for 3 months. The patients' age, gender, reason for coming to the emergency department, known chronic illnesses, the diagnosis made in the emergency department and the prognosis of the patient were noted on the data collection form part one. Part two of the form was a survey, filled according to the answers of caregivers, to questions about their caregiving skills and caregiver burden. The data collected was analyzed with a statistical program. Results: The median age among the patients was 71,78± 15,1 (18 – 100). The most common reason for coming to the emergency department was shortness of breath or general weakness. Patients were mostly transferred to the hospital by ambulance upon arrival, however, transfers to home or hospice were mostly with private vehicles. Arrival and externation times were mostly at work-hour periods. Caregivers were mostly women relatives. According to Zarit Caregiver Burden Scale, 24.8% of caregivers were under heavy burden and 15.4% were under moderate burden. Most caregivers did not have the required knowledge and skills for caregiving, and were in need for someone to support them, however, they could not effectively utilize (or could not utilize at all) home care services. Discussion and Conclusion: The fact that caregivers do not have the necessary skills for caregiving and the fact that home-care services are not widely established, together cause many complications. As a result, there is an increase in emergency room applications, contributing to health care costs and emergency room overcrowding. This situation is also uncomfortable for caregivers since they need to transfer the patient to and fro, spending effort and time and money. All these taken to account, the best solution will be to develop a system so that the existing home care services will work more widely and efficiently. This way, the patient will be evaluated at home at certain intervals; both minimizing the occurance of health problems and aiding caregivers with their burdens.