Diyet yapan obez bireylerde leptin, ghrelin, nesfatin1 ve obestatin biyokimyasal parametreleri ile kilo verme arasındaki ilişki
The relationship between weight loss and levels of leptin, ghrelin, nesfatin1 and obestatin biochemical parameters in obese individuals with diet
  1. Tez No: 365885
  2. Yazar: HAYRETTİN KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ADİL HİŞMİOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı; obez bireylerde, kilo kazanımı ve kaybı üzerine etkili oldukları düşünülen leptin, ghrelin, obestatin ve nesfatin1 hormonlarının serum seviyelerinin, kilo kaybı ile ilişkisini ortaya koymaktır. Çalışmaya, yaşları 25-65 arasında değişen, sigara-alkol kullanmayan, düzenli olarak spor yapmayan, diyabet veya metabolik sendrom tanısı almamış, obez 30 kadın birey katıldı. Zayıflama amacıyla diyet programı verilerek 3-6 ay takip edilen katılımcılar, kilo veremeyen (n:14) ve kilo veren (n:16) olarak 2 grupta incelendi. Çalışma başlangıcında ve sonunda, bireylerden antropometrik ölçümleriyle birlikte serum leptin, ghrelin, obestatin, nesfatin1 seviyeleri için 8 saatlik açlığı takiben, sabah kan örnekleri alındı. ELISA test kiti kullanılarak saptanan bulgular, istatistiksel olarak değerlendirildi. Serum leptin seviyelerinde, kilo veremeyen grupta değişiklik görülmezken, kilo veren grupta anlamlı azalma görüldü (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the relationship between serum levels of leptin, ghrelin, obestatin, nesfatin1 that are thought to be effective on weight loss-gain and weight loss in obese individuals. 30 of obese women, aged between 25 to 65 who do not exercise regularly, do not use cigarette-alcohol and not diagnosed with diabetes or metabolic syndrome were attended to this study. The diet programmes were given to the participants and followed up for 3-6 months, then, they were separated into 2 groups as 'not lose weight (n:14)' and 'lost weight (n:16)'. At the beginning and end of the study, the blood samples were taken 8 hour fasting following morning in order to evaluate the serum levels of leptin, ghrelin, obestatin, nesfatin1 with anthropometric measurements. The data were determined by using ELISA test kits and then statistically evaluated. Serum leptin levels, which did not change in the group who 'not lose weight', however, there is a significant reduction in the group 'lost weight' (p 0.05).