Görme engelli sporcularda diz eklemi propriyosepsiyon ölçümlerinin gören sporcularla karşılaştırılması
The proprioception measurement of visually-impaired sportsmen and their comparison with the normal sportsmen
- Tez No: 365886
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERDAR SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Görme Engelli Sporcularda Diz Eklemi Propriyosepsiyon Ölçümlerinin Gören Sporcularla Karşılaştırılması Hareket kontrolünde, görmenin ve propriyosepsiyonun rolü, çok önemlidir. Propriyoseptif süreçte en önemli verileri, görsel ileti sağlar. Görme engelli bireylerde, görme eksikliğinden dolayı diğer algılar, normalden fazla gelişmiştir; fakat propriyoseptif kaliteyle ilgili yeterli veri bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı; görme engelli sporcular ile normal sporcuların diz eklemi propriyosepsiyonlarını karşılaştırarak, görme engelli sporcularda propriyoseptif kalitenin değişip değişmediğini ortaya koymaktır. Ortalama yaşları x = 23.6 ± 3.1 olan (20 ile 30 yaş arası) hiçbir diz sorunu bulunmayan 12 erkek ve 4 kadın, toplam 16 görme engelli sporcu ile aynı spor branşlarından ortalama yaşları x = 23.5 ± 3.5 olan (20 ile 29 yaş arası) 12 erkek ve 4 kadın normal sporcu çalışmaya katıldı. Deneklerin, iki hedef açıda, diz eklemi propriyosepsiyonları ölçüldü. Propriyosepsiyon ölçümünde, 1° duyarlı dijital gonyometre kullanılarak açı tekrarlama testi uygulandı. Verilerin istatistiksel analizi için Mann-Whitney U, Wilcoxon Signed Ranks testleri kullanıldı. Görme engelli sporcuların diz eklemi propriyosepsiyonu, normal sporculara göre daha iyi düzeyde idi. Bu çalışmada, görme engelli sporcuların diz eklemi propriyosepsiyonlarının, normal sporculara göre daha iyi olduğu saptandı. Normal sporcuların antrenmanları, gözleri kapalı egzersizler ile takviye edildiği takdirde, propriyoseptif kalitede iyileşme görülebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Proprioception Measurement of Visually-Impaired Sportsmen and their Comparison with the Normal Sportsmen Seeing and proprioception has a big role in motion control. Visual communication ensures the data in proprioceptive period. The other senses of the visually-impaired people are improved because of the lack of the visual ability but there are not enough data for the proprioceptive quality. The purpose of this is to compare the knee joint proprioception of the visually-impaired sportsmen and normal sportsmen and figure out if the quality changes. 12 male and 4 female in total 16 visually-impaired sportsmen the average age of whom is x = 23.6 ± 3.1 (between the ages 20 and 30) and 12 male and 4 female in total 16 normal sportsmen the average age of whom is x = 23.5 ± 3.5 (between the ages 20 and 29) from the same sport branches have participated this study. Knee joint proprioception of the test subjects in the target angle has been measured. Angle repeating test was used via digital goniometer which is sensitive to 1 degree. For the statistical analyses of the data Mann-Whitney U, Wilcoxon Signed Ranks tests were used. The knee joint proprioception of the visually-impaired sportsmen were better than the normal sportsmen. It has been determined that the knee joint proprioception of the visually-impaired sportsmen are than the normal sportsmen. If the normal sportsmen do the training their eyes closed, the quality of their knee joint proprioception can improve.