Akneli olgularda izotretinoinin ve tretinoin kullanımının serum adiponektin, leptin ve diğer inflamatuvar parametre (IL-6, ICAM-1, Serüloplazmin) düzeyleri üzerine etkileri
The effects of isotretinoin and tretinoin on serum levels of adiponectin, leptin, ceruloplasmin, interleukin-6 and inter-cellular adhesion molecule-1 in the patients with acne vulgaris
  1. Tez No: 365933
  2. Yazar: SEMANİYE ÖZDEMİR KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER UZAR KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZETÖzdemir Karabacak S. Akneli Olgularda İzotretinoin ve Tretinoin Kullanımının, Serum Adiponektin, Leptin ve Diğer İnflamatuvar Parametre Düzeyleri Üzerine Etkileri, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Kırıkkale, 2010Akne vulgaris, anormal foliküler epitelyal deskuamasyon, sebase bezlerin hiperaktivasyonu, Propionibacteriım acnes proliferasyonu ve perifoliküler inflamasyon ile seyreden bir hastalıktır. Doğal ve adaptif immün yanıtları kapsayan çeşitli immün faktörler, inflamatuvar aknenin patofizyolojisinde önemli olabilir. Hem izotretinoinin, hem de akne vulgariste tedaviye bağlı gerilemenin inflamatuvar etkileşimlerin yönünü değiştirdiğine dair kanıtlar vardır.İzotretinoin tedavisinin, adiponektin plazma düzeyini paradoksik bir şekilde yükselttiği; izotretinoin uygulanan ratlarda, leptin düzeylerinin arttığı; interlökin-6 düzeylerinin tedavi ile değişmediği; serüloplazmin düzeylerinin, izotretinoin tedavisinden etkilenmediği bildirilmiştir. İnfundibula, tümör nekrozis faktör-? ve interferon-?'ya maruz bırakıldığında, intersellüler adezyon molekülü-1 ekspresyonunun indüklendiği gözlenmiştir.Çalışmamız klinik olarak AV tanısı alan 70 hasta ve yaş-cinsiyet açısından eşleştirilmiş 35 sağlıklı gönüllüden oluştu. Leeds sınıflamasına göre komedojenik ve papülopüstüler (hafif şiddetli) akne olgularına topikal % 0,05 tretinoin krem; nodülokistik aknesi (orta şiddetli ve şiddetli) olan olgulara ise sistemik izotretinoin tedavisi başlandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTÖzdemir Karabacak S. The Effects of Isotretinoin and Tretinoin on Serum Levels of Adiponectin, Leptin, Ceruloplasmin, Interleukin-6 and Inter-Cellular Adhesion Molecule-1 in The Patients with Acne Vulgaris. Kirikkale University, Faculty of Medicine, Department of Dermatology and Venereology. Thesis of Speciality, 2010.Acne vulgaris is characterized by abnormal desquamation of the follicular epithelium, hyperactivity of the sebaceous glands, proliferation of Propionibacterium acnes, and follicular inflammation. Immune factors including both innate and adaptive immune responses are also likely to be important in the pathophysiology of acne vulgaris. There are evidences which indicate that isotretinoin and the improvement in acne with treatment can change the directions of the inflammatory interactions.It has been reported that isotretinoin treatment resulted in parodoxical increasing of the serum adiponectin levels of patients with acne vulgaris and serum leptin levels of rats, altough interleukin-6 and ceruloplasmin levels were unaffected. It has been known that inter-cellular adhesion molecule-1expression is induced, when infundibula on exposure to tumour necrosis factor-? or interferon-?.Our participants consisted of 70 patients clinically diagnosed with acne vulgaris and 30 healthy volunteer who were demographically matched (age and gender) with patients. After we categorized the patients? acne lesions by the Leeds classification, the patients with the comedogenic/papulopustular (mild) and nodulocystic (moderate or severe) received isotretinoin (oral) and topical tretinoin (0.05% cream), respectively.