Akne vulgarisli hastalarda izotretinoin tedavisinin tiroid fonksiyon testleri ve otoantikor düzeylerine etkisi
The effects of isotretinoin treatment on the levels of thyroid function tests and autoantibody in patients with acne vulgaris
- Tez No: 399160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHTEREM POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Akne vulgaris, genetik, hormonal ve çevresel faktörlerin yanı sıra, Propionibacterium acnes'in de etken olduğu pilosebase birimin kronik inflamatuar bir hastalığıdır. İlacın çeşitli klinik yan etkilerinin yanında karaciğer fonksiyon testleri, kan lipidleri üzerine de olumsuz etkileri bilinmektedir. Son zamanlarda iso tedavisinin T3, T4, TSH, Anti-T, Anti-TPO düzeyleri üzerine rol oynayabileceği üzerinde durulmaktadır. Bu konuda çelişkili sonuçlar bildiren çalışma ve vaka sunumları olsa da geniş ve kapsamlı çalışmalar yapılmamıştır. Bu çalışmanın amacı; AV hastalarında iso tedavisinin T3, T4, TSH, Anti-T, Anti-TPO düzeyleri üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmamıza; orta ve şiddetli AV tanısı almış ve tedavide iso kullanım endikasyonu konmuş, toplam 65 hasta dahil edilmiştir. Sistemik iso tedavisi öncesinde ve tedavinin 60.gününde hastaların T3, T4, TSH, Anti-T, Anti-TPO düzeyleri değerlendirilmiştir Çalışmamıza aldığımız akneli hastaların; iso tedavisinin 60. gününde bakılan T3, T4 düzeyleri tedavi öncesine göre kıyaslandığında istatistiksel olarak fark saptanmamıştır. TSH, Anti-T,Anti-TPO düzeyleri değerlendirildiğinde tedavi öncesine kıyasla anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Hastaların tedavi sonrası AST, ALT, LDL, total kolesterol, trigliserid ve VLDL ölçümlerinin ortalamasının istatistiksel olarak anlamlı şekilde yükseldiği saptanmıştır. Bu sonuçlar ışığında; iso tedavisinin tiroid fonksiyon testleri ve otoantikorlarına etkisi olduğu söylenebilir. Bu nedenle iso tedavisi sırasında karaciğer enzimleri, kolesterol, trigliserit değerlerinin yanı sıra, özellikle tedavi sırasında tiroid fonksiyonlarında değişikliği düşündürecek semptomlar gelişen hastalarda, veya tiroid hastalığı öyküsü olanlarda T3, T4, TSH, Anti-T, Anti-TPO düzeylerinin de kontrol edilmesi hasta açısından yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Acne vulgaris is a chronic inflammatory disease of the pilosebaceous unit; in addition to genetic, hormonal and environmental factors, also associated with abnormal colonization by Propionibacterium acnes . In addition to a variety of clinical side effects of the drug, it can also have negative effects on liver function tests and blood lipids. The potential role of isotretinoin on the levels of T3, T4, TSH, Anti-T, Anti-TPO is being focused on recently. Also, there a few studies with contradictory results about it, there are no extensive and comprehensive studies. The aim of our study was to investigate the effects of iso treatment on the levels of T3, T4, TSH, Anti-T, Anti-TPO in patients with AV. In our study; 65 patients diagnosed with medium and severe AV with an indication of isotretinoin use were included. The levels of T3, T4, TSH, Anti-T, Anti-TPO values were tested before and in the 60th day of iso treatment in our patients. There was no statistically significant differentiation between in the levels of T3 and T4 before and the 60th day of iso treatment . The values of TSH, Anti-T, Anti-TPO acne were found significantly higher than before. After the treatment levels of AST, ALT, LDL, total cholesterol, triglycerides and VLDL were found statistically significantly higher. In the light of these results; it can be assumed that iso treatment has effect on the levels of thyroid function tests and autoantibodies. Therefore, during treatment with iso; beside controlling the liver enzymes, cholesterol and triglyceride levels, it would be beneficial for the patients to control the levels of TSH, T3, T4, Anti-T and Anti-TPO especially in the case of occurrence of symptoms that may be associated with altered tyroid function test and medical history of thyroid disease.