Obez ve non-obez gebelerde plazma l-karnitin düzeyi
Plasma l-carnitine levels in non-obese and obese pregnant women
- Tez No: 365951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAĞISTAN TOLGA ARIÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: L-karnitin, yağ ve glukoz oksidasyonun da önemli rol oynayan, insülin direncini azaltan vücudun değerli bir bileşiğidir. Literatürde gebe hastalarda L-karnitinin plazma düzeylerinin düşük saptandığı bir çok çalışma mevcuttur. Ancak obez ve non obez gebeler arasında L- karnitin düzeyinin saptanmasına yönelik çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma ile hem obez hem de obez olmayan gebe hastalarda plazma total L-karnitin düzeylerinin tespiti ve obeziteyle olan ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Çalışma 37 ve üzerinde gebelik haftasında bulunan rutin gebelik kontrolü için başvuran 64 obez ile non obez 54 gönüllü olgu ile yapılmıştır. Bütün olguların tam kan sayımı, TSH, lipid profili (total kolesterol, trigliserit, VLDL ve HDL) ve L-karnitin düzeylerinin ölçümleri yapılmıştır.Bulgular: Hem obez hem de obez olmayan gebe olgularda serum L-karnitin düzeylerinin litaratürdeki belirtilen karnitin değerleriyle karşılaştırılmasında tüm gebelerde L-karnitin düzeyinin düşük olduğu saptanmıştır. L-karnitin düzeyi obez gebelerde obez olmayan gebelere göre anlamlı düzeyde daha düşük olduğu bulunmuştur Aynı zamanda L-karnitin düzeyleri ile trigliserit seviyeleri arasında anlamlı ve negatif korelasyon; karnitin ile HDL düzeyleri arasında anlamlı ve pozitif korelasyon olduğu saptanmıştır.Sonuç: Obez gebelerde non obez gebelere göre anlamlı oranda daha düşük olarak saptadığımız L-karnitin düzeylerinin obezite gelişim nedenlerinden biri mi olduğu veya obezitenin bir sonucu olarak mı geliştiği cevaplanması gereken sorulardandır. Gebelerde obezite tedavisinde L-karnitin takviyesinin etkisinin ve maternal ?fetal sonuçlarının araştırılması konusunda yapılacak geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Aim: L-carnitine is a valuable component of body which plays an important role in fatty acid and glucose oxidation, reduces insulin resistance. In literature there are many studies showing that L-carnitine plasma levels were lower in pregnant women. However, there are no studies that determine and compare the plasma concentrations of L-carnitine among obese and non obese pregnant women. This study aims to determine plasma L-carnitine levels and to specify its relationship with obesity in both obese women and non-obese pregnant woman.Materials and Methods: The study was performed on a cohort of 64 obese and 54 non-obese women who were admitted for routine pregnancy control. Complete blood count was made, lipid profile was assessed and levels of thyroid stimulating hormone (TSH) and L-carnitine were measured by using serum samples.Results: When compared with literature, plasma concentrations of L-carnitine were low in both obese and non-obese pregnant women who were recruited for the present study. Plasma L-carnitine levels of obese pregnant women were found to be significantly lower thant hose of non-obese pregnant women. Moreover, there was a significant and negative correlation between L-carnitine and triglyceride levels and a significant and positive correlation existed between L-carnitine and HDL levels.Conclusion: Plasma concentrations of L-carnitine were significantly lower in obese pregnant women than non-obese pregnant women. Therefore, the question arises whether low L-carnitine level is a reason or result of obesity. More research is warranted for clarification of maternal and fetal effects of L-carnitine and the impact of L-carnitine supplementation over the management of obesity in pregnant women.