Diyabeti olan ve diyabeti olmayan gebelerde plazma total L-karnitin düzeyi
Plasma total L-carnitine levels in diabetic and non-diabetic pregnant women
- Tez No: 464733
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLENGÜL NADİRGİL KÖKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: L-karnitin, yağ ve glukoz oksidasyonunda önemli rol oynayan ve insülin direncini azaltan vücudun değerli bir biyolojik molekülüdür. Literatürde gebe hastalarda L-karnitinin plazma düzeylerinin düşük saptandığı pek çok çalışma mevcuttur. Ancak diyabetik olan ve olmayan gebe kadınları serum L- karnitin düzeyleri bakımından karşılaştırmaya yönelik çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda, diyabetik olan ve olmayan gebe hastalarda plazma total L-karnitin düzeylerinin tespit edilmesi ve diyabetle olan ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Gebeliğinin 37.-42 haftasında olup poliklinik kontrolü için başvuran, aktif doğum eyleminde olmayan 90 gönüllü kadın (diyabetik olan 45 ve diyabetik olmayan 45) incelenmiştir. Olguların serum L-karnitin düzeyleri ölçülmüştür. Bulgular: Literatürdeki belirtilen karnitin değerleriyle karşılaştırıldığında, bu çalışmada incelenen gebelerdeki serum L-karnitin düzeylerinin düşük olduğu saptanmıştır. Diyabetik olan gebelerde ortalama serum L-karnitin seviyeleri 1720.8 ±753 ng/ml ve diyabeti olmayan gebelerde ortalama serum L-karnitin seviyeleri 1879 ±1187 ng/ml olarak bulundu. DM'e kendi içinde bakıldığında tip1, tip2 ve GDM de ortalama serum L-karnitin düzeyleri sırasıyla 1384±660 ng/ml, 1325±246 ng/ml ve 1789±784 ng/ml olarak bulundu. Obez ve nonobez gebelerde ortalama serum L-karnitin düzeyleri sırasıyla, 1663±664 ng/ml ve 1920±1202 ng/ml olarak belirlenmiştir. Sonuç: DM gebelikte önemlidir. Maternal ve fetal komplikasyonları fazladır. İnsülin ve egzersiz programları ile komplikasyonlar azaltılabilir. Serum L-karnitin seviyeleri bakımından DM' li gebelerde istatistiksel olarak anlamlı olmasa da daha düşüktür. Diyabet etiopatogenezinde L-karnitinin rolünü aydınlatmak amacıyla daha geniş populasyonda ve ileriye dönük olarak klinik araştırmalar planlanabilir. DM' li gebelerde L-karnitin desteği de ileride tedavide düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: L-karnitine is a valuable biological molecule which plays an important role in fatty acid and glucose oxidation by reducing insülin resistance. Literature consists of several studies which indicate significantly lower plasma concentrations of L-karnitine in pregnant women. However, there are no studies that determine and compare the plasma concentrations of L-karnitine among diabetic and non diabetic pregnant women. This study aims to determine plasma concentrations of L-karnitine and to specify its role in pregnancies complicated with diabetes. Materials and Methods: This study was performed on a cohort of 45 diabetic women and 45 non-diabetic women who had no labor with gestational age 37-42. weeks. Serum L-karnitine concentrations were measured by using serum samples. Results: When compared with literature, plasma concentrations of L-karnitine were lower in pregnant women in this study. The mean plasma level of L-carnitin is 1720.8 ±753 ng/ml in diabetic pregnant women and the mean plasma level of L-carnitin is 1879 ±1187 ng/ml in non diabetic pregnant women. Type 1 DM, type 2 DM and GDM, in order of the mean serum levels of L-carnitine are 1384 ± 660 ng / ml and 1325 ± 246 ng / ml and 1789 ± 784 ng / ml determined. In obese and non-obese women, in order of the mean serum levels of L-carnitine are, 1663 ± 664 ng / ml and 1920 ± 1202 ng / ml, are determined. Conclusion: DM is important in pregnancy. Maternal and fetal complications are high. Insulin and exercise programs can reduce complications. The diabetic and non-diabetic pregnant women were not statistically significant in aspect of serum L-karnitine levels but in diabetic group it is lover than non diabetic group. Further large-scale prospective research is warranted to clarify the possible role of L-carnitine in pregnancies complicated with diabetes. In diabetic pregnancies, L-carnitine may be considered in future as a treatment support.