Tzanck yayma testinin bazal hücreli karsinomanın tanısında ve alt tiplerinin belirlenmesindeki yeri
The diagnostic value of the Tzanck smear test for basal cell carcinoma and its subtypes
  1. Tez No: 365955
  2. Yazar: AYŞE TUNÇER VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ SEÇKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bazal hücreli karsinomanın kesin tanısı histopatolojik inceleme ile konur. Ancak tümör kozmetik açıdan önemli olan bir bölgede yerleştiğinde, cerrahi eksizyon dışında bir tedavi yöntemi planlandığında, eksizyon skarı üzerinde rekürrens şüphesi olan yeni bir lezyon gelişiminde, cerrahi eksizyon öncesinde doğru cerrahi sınırın seçilebilmesi için özellikle agresif tip bazal hücreli karsinomaların belirlenmesi ve bazal hücreli karsinomanın diğer malign deri tümörlerinden ayrımında veya hastada bazal hücreli karsinomadan şüphelenilen çok sayıda tümör bulunması durumunda invazif olmayan alternatif tanı yöntemlerine gereksinim vardır. Bu çalışmada sitolojinin bazal hücreli karsinomanın tanısında ve alt tiplerinin belirlenmesindeki yeri ile sitolojik tanıdaki deneyim süresinin doğru tanıya katkısının araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya klinik olarak bazal hücreli karsinomadan şüphelenilen lezyonları olan 61 hasta dahil edildi ve toplam 83 lezyondan Tzanck yayma alındı. Örnekler bazal hücreli karsinoma ve alt tiplerinin tanısı açısından, sitoloji konusunda az deneyimli (Dermatolog A) ve deneyimli (Dermatolog B) iki dermatolog tarafından değerlendirildi. Histopatolojik tanı kesin tanı olarak kabul edildi. Kesin tanısı bazal hücreli karsinoma olan ve alt tipleri belirlenen 72 tümör için, iki dermatoloğun sitolojik tanıları histopatolojik tanılar ile karşılaştırıldı ve dermatologların sitolojik tanıları arasındaki uyum değerlendirildi. İki dermatolog da bazal hücreli karsinomaların tümüne doğru tanı koydu ve aralarındaki uyum çok iyi derecedeydi (κ=1, pK=0.001). Dört infiltratif alt tip agresif tümöre iki dermatolog da doğru tanı koyamadı. Sitolojik tanılar ile histopatolojik tanılar arasında; karışık (Dermatolog A: κ=0.289, p=0.014; Dermatolog B: κ=0.296, p=0.007) ve pigmente (Dermatolog A: κ=0.354, p=0.001; Dermatolog B: κ=0.215, p=0.001) tip tümörlerde iki dermatolog için az derecede, keratotik tip tümörlerde Dermatolog A (κ=0.550, p=0.001) ve Dermatolog B (κ=0.164, p=0.087) için sırasıyla orta ve zayıf derecede, kistik tip (Dermatolog A: κ=0.045, p=0.399; Dermatolog B: κ=0.040, p=0.225) tümörlerde ise iki dermatolog için de zayıf derecede uyum saptandı. Nodüler tip (Dermatolog A: κ=-0.052,p=0.443; Dermatolog B: κ=-0.075, p=0.344) tümörlerde sitolojik ve histopatolojik tanılar arasında uyum saptanmadı. Sitoloji bazal hücreli karsinoma tanısı için duyarlı ve güvenilir bir yöntemdir ve kısa süreli bir sitoloji eğitimi bu tümöre doğru tanı konulmasını sağlayabilir. Bu çalışmadaki bazal hücreli karsinoma alt tiplerinin çeşitliliğinin ve özellikle agresif alt tiplerin sayısının azlığına rağmen sitolojinin bu tümörün histopatolojik alt tiplerinin belirlenmesinde duyarlı ve güvenilir bir tanı yöntemi olmadığı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Definitive diagnosis of basal cell carcinoma is made through histopathologic examination. However, there is a need for alternative, non-invasive diagnostic methods in the following situations: when tumors are found in an area that is important cosmetically, when planning a treatment other than surgical excision, where a new lesion is suspected of recurring over an excision scar, in selecting proper surgical limits before surgery, especially in determining aggressive type basal cell carcinomas, in distinguishing basal cell carcinoma from other malignant skin tumors, and in situations where patients have many suspected tumors. This study aims to evaluate the value of cytology in diagnosing basal cell carcinoma, its subtypes and investigating how duration of experience in cytological diagnosis contributes to correct diagnosis. Sixty-one patients clinically suspected of having basal cell carcinoma were included in this study, and Tzanck smears were taken from a total of 83 lesions. The specimens of basal cell carcinoma and its subtypes were evaluated for diagnosis by two dermatologists, one with little experience (Dermatologist A) and the other had more experience (Dermatologist B) in cytology. Histopathological diagnosis was considered to be the definitive diagnosis. Histopathological diagnoses were compared with the cytological diagnoses of the two dermatologists for 72 tumors definitively diagnosed as basal cell carcinoma with subtypes determined, and agreement between the cytological diagnoses of the dermatologists was evaluated. Both dermatologists correctly diagnosed all basal cell carcinomas and there was a very high degree of agreement between them (κ=1, pK=0.001). The two dermatologists were not able to correctly diagnose four tumors of infiltrating, aggressive subtypes. Between cytological and histopathological diagnoses; in mixed (Dermatologist A: κ=0.289, p=0.014; Dermatologist B: κ=0.296, p=0.007) and pigmented (Dermatologist A: κ=0.354, p=0.001; Dermatologist B: κ=0.215, p=0.001) types of tumors, both dermatologists were at a low level of agreement, in keratotic type tumors, Dermatologist A (κ=0.550, p=0.001) and Dermatologist B (κ=0.164, p=0.087) were at medium and weak levels of agreement respectively, and in cystic type (Dermatologist A: κ=0.045, p=0.399; Dermatologist B: κ=0.040, p=0.225) tumors, both dermatologists were at a weak level of agreement. For nodular type (Dermatologist A: κ=-0.052, p=0.443; Dermatologist B: κ=-0.075, p=0.344) tumors, no agreement was demonstrated between cytological and histopathological diagnosis. Cytology is a precise and reliable method for the diagnosis of basal cell carcinoma and short-term training in cytology may allow for accurate diagnosis of this tumor. While the variation of subtypes of basal cell carcinoma, and especially the number of aggressive subtypes was low, cytology may be considered not to be a precise and reliable diagnostic method for determining histopathological subtypes of this tumor.