Kutanöz herpes simpleks ve varisella zoster virüs enfeksiyonlarının tanısında tzanck testi ile polimeraz zincir reaksiyonunun karşılaştırılması
Comparison of tzanck test and polymerase chain reaction in the diagnosis of cutaneus herpes simplex and varisella zoster virus infections
- Tez No: 164808
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATİLLA ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
7. ÖZET KUTANÖZ HERPES SİMPLEKS VE VARİS ELLA ZOSTER VİRÜS ENFEKSİYONLARININ TANISINDA TZANCK TESTİ İLE POLİMERAZ ZİNCİR REAKSİYONUNUN KARŞILAŞTIRILMASI Herpes simpleks virüs ve varisella zoster virüs enfeksiyonları oldukça sık görülen dermatolojik hastalıklardır. HSV ve VZV enfeksiyonlarında tanı genellikle klinik olarak konulur. Klinik tanıyı doğrulamak için; Tzanck testi, elektron mikroskopi, viral hücre kültürü, polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile viral antijen tayini ve serolojik testlerle antikorların saptanması yöntemleri uygulanmaktadır. Klinik görüntünün tipik olmadığı; Kaposi'nin variselliform erupsiyonu (ekzema herpetikum), rekürren intraoral herpes simpleks, rekürren herpetiform aftöz ülserler, varisella ve dissemine herpes zoster gibi durumlarda erken tanı önemlidir. Immün süprese kişilerde, gebelerde, yenidoğanlarda ve komplikasyonların önlenmesinde, HSV enfeksiyonlarının hızlı ve doğru tanısı daha da önem kazanmaktadır. Bu bakımdan Tzanck testinin kolay, hızlı, tekrarlama imkanı olan, özel ekipman gerektirmeyen ve pahalı olmayan uygun bir tanı yöntemi olduğunu göstermek amacıyla bu çalışmayı yapmayı uygun bulduk. Pratikte uygun bir tanı yöntemi olan Tzanck testini, PZR yöntemi ile karşılaştırarak güvenilirliğini saptamayı amaçladık. Klinik olarak HSV enfeksiyonu düşünülen 77 (76 rekürren herpes simpleks ve bir primer gingivostomatit) ve herpes zoster düşünülen 21 olmak üzere toplam 98 hastada Tzanck ve PZR testleri yapıldı. Çalışmamızda Tzanck testi ile HSV ve VZV enfeksiyonlu hastaların %77'sinde pozitiflik saptanırken, 53%23 yanlış negatiflik bulunmuş, yanlış pozitiflik ise görülmemiştir. Tzanck testinin herpes virüs enfeksiyonlarında genel pozitiflik oranı %61.2, PZR'nin pozitiflik oranı ise %79.6 olarak tespit edildi. Lezyon tipine göre testlerin pozitiflik oranları farklılık göstermektedir. Vezikülden yapılan PZR %100 ve Tzanck testi %81.6 oranında pozitif iken, krutlu lezyonlarda bu oranlar sırasıyla %62.5 ve %43.7 olarak bulunmuştur. Lezyon sürelerine göre de testlerin pozitiflik oranları değişmektedir. Tzanck testinde ilk üç günde alınan materyalde pozitiflik oranı %78.7 iken, üç-yedinci günler arası %64'e, yedinci günden sonra ise %27'lere düşmüştür. PZR'de bu bulgular sırasıyla %80.8, %76 ve %80.7 olarak tespit edilmiştir. Erken alınan veziküler tipteki lezyonlarda Tzanck testi ve PZR pozitiflik oranları daha yüksek olarak tespit edilmiştir. İstatistiksel değerlendirmeler, bilgisayarda SPSS 10,0 programı ve Epi- info version 6 paketi kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY COMPARISON OF TZANCK TEST AND POLYMERASE CHAIN REACTION IN THE DIAGNOSIS OF CUTANEUS HERPES SIMPLEX AND VARISELLA ZOSTER VIRUS INFECTIONS Herpes simplex and varicella zoster virus infections are frequently seen in dermatology practice. Diagnosis of HSV and VZV infections is usually made by clinical features. To verify the clinical diagnosis; Tzanck test, electron microscopy, viral cell culture, polymerase chain reaction (PCR) for viral antigen designation, and serologic tests for antibody determination methods are utilized. Early diagnosis is important in cases like Kaposi's variselliform eruption (eczema herpeticum), recurrent intraoral herpes simplex, recurrent herpetiform apthosis ulcers, varisella and disseminated herpes zoster where clinical scene is not typical. Quick and exact diagnosis of HSV infections gains more importance in, especially, immunosuppressed people, pregnants, newborns, and prevention of complications. We decided to make this study to show that Tzanck test is an easy, quick, reproducible, requiring no special equipment, non expensive, and suitable diagnostic method. We aimed to show the reliability and practicality of Tzanck test by comparing with PCR method. Tzanck and PCR tests have been evaluated on a total of 98 patients among whom, 77 (76 recurrent herpes simplex and one primer gingivostomatitis) were thought to be HSV infected and 21 were thought to be herpes zoster. In our study, %77 positivity and %23 false negativity were found in HSV and VZV infected patients by Tzanck test and false positivity has not 55been obtained. General positivity rate of Tzanck test in herpes virus infections was %61.2 and positivity rate of PCR was %79.6. Positivity rates of tests differed according to lesion types. PCR and Tzanck tests made from vesicules were %100 and %81.6 positive, respectively, where these ratios were found to be as %62.5 and % 43.7 in crusted lesions. Positivity rates of tests differ also according to age of lesions. Positivity rate of Tzanck tests were found to be %78.7 in materials taken in first three days, %64 between third-seventh days, and decreased to %27 after seventh day. These results were %80.8, %76, and %80.7, respectively, in PCR. Tzanck test and PCR positivity rates in young vesicular lesions were found to be higher than those of old ones. Statistical evaluations were done by using SPSS 10.0 program and Epi- info version 6 package. Correlation between Tzanck test and PCR was determined by 2x2 table in Statcalc program.