Akut aşil tendon kopmalarında uygulanan cerrahinin izokinetik kas gücü ölçümü eşliğinde subjektif ve objektif verilerle değerlendirilmesi
To evaluate the surgery of achilles tendon rupture with isocinetic muscle strength measurement, subjective and objective datas
  1. Tez No: 365972
  2. Yazar: MEHMET YUNUS TİMURTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BİROL GÜLMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: ÇalıĢmamızda, akut AĢil tendon kopması nedeniyle uygulanan cerrahinin izokinetik kas gücü ölçümü eĢliğinde subjektif ve objektif veriler doğrultusunda değerlendirilmesi amaçlanmıĢtır. ÇalıĢma Planı: Ocak 2005 – Ocak 2014 tarihleri arasında aĢil tendon kopması nedeniyle opere edilen hastalar değerlendirildi. Akut aĢil tendon kopması olan, kopma sonrası en az 15 gün içerisinde opere edilen, karĢı alt ekstremitede majör travma ve nörolojik defisit öyküsü olmayan, cerrahi uygulanan taraf eklemlerde osteoartritik problemleri olmayan hastalar çalıĢmaya dahil edildi. GecikmiĢ veya bilateral aĢil tendon kopması olan, kopma etyolojisinde romatoid hastalıklar veya uzun süreli ilaç kullanım öyküsü olan (steroid ve florokinolon grubu antibiyotik), karĢı alt ekstremite veya opere olan tarafta nörolojik defisiti olan hastalar çalıĢma dıĢı bırakıldı. Yeterli takipleri yapılabilen ve çalıĢma kriterlerine uyan 25 hasta (23 erkek, 2 kadın, ortalama yaĢ: 43.5 ± 11.2 ) çalıĢmaya dahil edildi. Uygulanan cerrahinin sonuçları AOFAS ayak ve ardayak değerlendirme skoru, Thermann ve arkadaĢlarının geliĢtirdiği aĢil tendon cerrahisi sonrası skorlama sistemi ve Cybex izokinetik dinamometre ile elde edilen verilerle değerlendirildi. Bulgular: Rüptür, 9 (%36) hastanın sağ, 16 (%64) hastanın ise sol ekstremitesindeydi. Hastalardan 7' sinde (%28) dominant ekstremite etkilenmiĢti. AĢil tendon kopması geliĢtikten ortalama 3.5 ± 3.9 (dağılım, 1-15) gün sonra cerrahi uygulandı. Ameliyat sonrası takip süresi ortalama 36.5 ± 27.5 (dağılım, 6-96) ay olarak tespit edildi. Bir hastada insizyon hattında yüzeyel cilt enfeksiyonu gözlendi ve 1 haftalık oral antibiyotik ile tedavi edildi. Hastaların hiçbirinde cilt nekrozu, hipertrofik skar dokusu, derin ven trombozu, rerüptür, his kusuru gibi komplikasyonlarla karĢılaĢılmadı. AOFAS ayak ve ardayak değerlendirme skoru ortalama 98.4 ± 3.7 bulundu. Thermann ve arkadaĢlarının geliĢtirdiği skorlama sistemine göre ortalama değer 89.2 ± 6.8 olarak tespit edildi. Buna göre hastaların 13' ünde (%52) mükemmel, 11' inde (%44) iyi ve 1' inde (%4) orta sonuç elde edildi. Subjektif değerlendirmede ise olgulardan 21'i (%84) mükemmel, 3'ü (%12) iyi ve 1' i (%4) orta olarak değerlendirdi. Hastalara, spor aktivitelerine katılımlarının yaralanma önceki düzeyle Ģimdiki arasında fark olup olmadığını sorduğumuzda 12' si (%48) fark olmadığını, 12' si (%48) minimal kayıp olduğunu ve 1' i (%4) de azalma olduğunu bildirdi. Eklem hareket açıklığı bakımından sağlam taraf ile opere taraf kıyaslamasında 2 hastada 5 derecelik dorsifleksiyon kaybı tespit edildi. Baldır çevresi sağlam tarafta ortalama 39.8±3.4 cm (dağılım, 31.5-45.5), ameliyatlı tarafta ise 38.8 ± 3.7 cm (dağılım, 29.5-43.5) olarak değerlendirildi. Baldır çevreleri arasındaki ortalama fark 0.9 ± 0.9 cm (dağılım, 0-4.5) olarak bulundu ve bu farklılık istatiksel açıdan anlamlı olarak değerlendirilmedi (p˃0.05). Ġzokinetik dinamometre ile yapılan ölçümlerde 30°/sn. plantar fleksiyon-dorsifleksiyon zirve tork, 120°/sn. plantar fleksiyon zirve tork ve toplam iĢ açısından sağlam taraf ile ameliyatlı taraf karĢılaĢtırıldığında istatiksel açıdan anlamlı farklılık bulunmadı (p˃0.005). Buna karĢın 120°/sn. hızda dorsifleksiyondaki zirve tork değeri, ameliyat edilen ayak bileğinde sağlam tarafa göre istatiksel açıdan anlamlı derecede yüksek bulundu (p˂0.05). Çıkarımlar: AĢil tendon kopmaları genellikle orta yaĢ aktif erkek toplumda daha sık karĢılaĢılan bir problemdir. Tedavide seçilecek protokol hakkında kesin kanı oluĢmamasına rağmen hasta profili göz önüne alındığında erken aktif harekete olanak sağlayan, immobilizasyon süresini kısaltan, iĢ gücü kaybını en az düzeye indirgeyen ve komplikasyon oranı düĢük, hasta memnuniyetini arttırıcı yöntemlerin seçilmesi gerektiği kanısındayız. Bu açıdan değerlendirildiğinde cerrahi prensipler ve kurallar gözardı edilmeden uygulanan açık cerrahi tamir, aĢil tendon kopmalarında tercih edilebilecek tadavi yöntemi olduğu kanısındayız. Fikir birliğinin tam sağlanamadığı bu konuda, literatürdeki çalıĢmalara ek olarak daha geniĢ olgu serilerine sahip karĢılaĢtırmalı araĢtırmalara ihtiyaç olduğu görüĢündeyiz. Anahtar Kelimeler; AĢil tendonu, aĢil tendon kopması, cybex
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the surgery of Achilles tendon rupture with isocinetic muscle strength measurement, subjective and objective datas. Study Plan: The patients whom underwent surgery Between January 2005 – January 2014 for Achilles tendon rupture are evaluated. Inculision criteria were; acut achilles tendon rupture (opareted minimum 15 days after trauma), no major trauma to the healthy leg or neuromuscular impairments, no osteoarthritis of joints of the treated leg. Exculsion criteria were; neglected or bilateral Achilles tendon rupture, etiological factor of romatoid diseases or drugs (steroids, fluoroquinolones), neuromusculer disorders or major surgery to healthy and treated leg. Twenty five patients ( 23 male, 2 female, mean age: 43,5 ± 11,2 years ) were included in the study whom met the criteria and had adequate follow-up. Results of the surgery assessed acording to American Orthopaedic Foot and Ankle Society (AOFAS) foot and hindfoot score, the scoring system by Therman et al., and the datas obtained by Cybex isocinetic dynamometer. Results: The ruptures of 9 patients (36%) were found on the right side; ruptures were on the left side for the remaining 16 (64%). The dominant side was ruptured in 7 (28%) patients. The mean time from rupture to surgery was 3,5 ± 3,9 (range; 1-15) days. The mean follow-up period was 36.5 ± 27.5 (range; 6-96) months. One patient had superficial infection that healed with oral antibiotherapy for one week. No complications occured like skin necrosis, hypertrophic scar tissue, deep vein thrombosis, re-ruptur or paresthesia. The mean AOFAS hindfoot clinical outcome score was 98.4 ± 3.7 (range; 90-100). According to scoring system by Thermann et al. the mean score was 89.2 ± 6.8 (range; 74-100) and overall results were very good in thirteen (52%) patients, good in eleven (44%) patients, moderate for the remaining one (4%) patient. When we asked the patients if whether are there any differences between the previous to present level in sports participation, 12 (48%) of them said no differences, 12 (48%) of them said minimal loss and 1 (4%) said modarete loss. When we compared threated side with the healthy side, have detected five degree dorsiflexion loss in two patients. The mean calf circumference in the helthy side was 39,8 ± 3,4 cm (range; 31.5-45.5), and 38,8 ± 3.7 cm (range; 29.5-43.5) in operated side. Mean calf circumference difference was 0,9 ± 0.9 cm (range; 0-4.5) and there was no statistically significant (p˃0.05). According to isocinetic dynamometer measurements of 30°/sn. peak plantarflexion – dorsiflexion force, 120°/sn. peak plantaflexion force and total work, there was no statistically significant difference between helthy and opareted side (p˃0.05). However at 120°/sn. peak dorsiflexion force, the opareted side was statistically better than healthy side (p˃0.05).Conclusion: Achilles tendon rupture is a problem which are usually more common in middle-aged active male population. Treatment will be selected on the protocol definite consensus although not composed, patient profile given, which allows the immobilization period shortens and the early active motion, the labor loss to a minimum reduction and a low complication rate, patient satisfaction-enhancing methods should be chosen are of the opinion. We believe that, when considered from this perspective, surgical principles and rules without be ignored for open surgical repair of Achilles tendon rupture is the preferred method of treating. We also considere that, consensus can not be achieved in this regard, in addition to the studies with larger series are needed to comparative researches Key Words; Achilles tendon, achilles tendon rupture, cybex