Akut lösemi hastalarında kemoterapi sonrası gelişen oral mukozit ile prognozun ilişkisi
After chemotherapy in patients with acute leukemia of oral mucosi̇ti̇s relationship with the prognosis
  1. Tez No: 365973
  2. Yazar: ABDURRAHMAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL GÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Akut lösemi tedavisi sırasında kemoterapötik ajanların yan etkisi olarak sıklıkla oral mukozit (OM) gelişir. Oral mukoziti olan hastalar ağız içi enfeksiyonlara daha yatkın olurlar. Ayrıca OM hastanın beslenmesini, yutmasını, yaşam kalitesini etkiler. Bu çalışmada kendi kliniğimizdeki kemoterapi alan akut lösemi hastalarında OM gelişme sıklığını, OM gelişen hastaların kan ve mukozit yaralarında gelişen mikroorganizmaların tipini, mukozit gelişen ve gelişmeyen hastalardaki klinik ve laboratuar farlılıklarını ve risk faktörlerini analiz etmeyi amaçladık. Araştımaya alınan 72 erişkin yeni tanı akut lösemi hastası, kemoterapi sonrası OM gelişen ve gelişmeyen olarak iki gruba ayrıldı. 72 hastanın 27 (%37)' sinde OM geliştiği, OM gelişen hastalarda ise mukozitin tedaviye başlandıktan ortalama 6.3±3.4 gün sonra geliştiği ve ortalama 9.7±5.8 gün boyunca devam ettiği saptandı. İki grup arasında sosyodemografik özellikler, tanı, tedavi protokolü ve sigara içme durumları açısından anlamlı fark bulunmadı. OM gelişen hastaların ağız mukozası değerlendirilmesinde en sık %40.7 ile evre 2 mukozit saptandı. OM gelişen hastaların ağız sürüntü kültürlerinde en sık %14.8 (n:4) ile Pseudomonas Aeroginosa ve kan kültüründe ise en sık %7.4 (n:2) ile Staphylococcus Hominis üremesi saptandı. OM gelişen hastaların nötropeni süresi ortalama 32 gün iken, OM gelişmeyen hastalarda ise ortalama 22 gün saptanmıştır (p=0,02).
Özet (Çeviri)
Chemotherapeutic agents frequently cause oral mucositis (OM) as a side effect during the treatment of acute leukemia. Patients with oral mucositis are generally more predisposed to intraoral infections. Additionally, OM affects the nutrition, swallowing ability, and quality of life of the patient. The present study aimed to analyze the frequency of OM in acute leukemia patients receiving chemotherapy in our clinic, the type of the microorganisms in the blood, mucositis wounds of the patients that developed OM, and the clinical and laboratory differences and the risk factors in the patients who with mucositis or not. Seventy-two adult patients with newly-diagnosed acute leukemia were included in the study and divided into two groups as patients with and without post-chemotherapy OM. Mucositis events occurred in 27 (37%) of 72 patients. Appearance time of the mucositis after the initiation day of the treatment was 6.3 ± 3.4 days and OM events were continued for 9.7 ± 5.8 days. There were no significant differences in sociodemographic data, diagnosis, treatment protocol, and smoking status between the two groups. The most common finding from the evaluation of oral mucosa of the patients with OM was stage 2 mucositis at a rate of 40.7%. The most common microorganism in the oral mucositis swab cultures was pseudomonas aeruginosa with a rate of 14.8% (n=4) and Staphylococcus hominis with a rate of 7.4% (n=2) in the blood cultures. The mean duration of neutropenia in the patients with OM was 32 days compared to a mean of 22 days in the patients without OM (p=0.02).