İki uçlu bozukluğu olan hastalara verilen psikoeğitimin tedavi uyumu ve yaşam kalitesine etkisi
Effect of pscyhoeducation on treatment compliance and quality of life in patients with a diagnosed of bipolar disorder
- Tez No: 365991
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ASUMAN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma, iki uçlu bozukluk tanılı hastalara uygulanan psikoeğitimin tedavi uyumu ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gönüllülük esasına göre planlanan çalışmaya toplam 40 hasta katıldı. Psikoeğitim programı haftada bir kez 45-60 dakikalık iki oturum şeklinde toplam 21 oturum olarak yürütüldü. Veriler, Hasta Bilgi Formu, SF 36 Kısa Form Yaşam Kalitesi Ölçeği, Morisky İlaç Tedavisine Uyum Ölçeği kullanılarak toplandı. Hastalara program öncesinde, programdan üç ay sonra olmak üzere iki izlem yapıldı. Verilerin analizinde t testi, ki-kare, Mann Whitney U Testi, Wilcoxoen testleri kullanıldı. Araştırmaya katılan hastaların eğitim sonrasında SF-36 yaşam kalitesi ölçeğinin Yaşam kalitesi alt boyutlarından“Fiziksel rol güçlüğü'', ”Genel sağlık algısı'',“Vitalite (Canlılık)”,“Emosyonel rol güçlüğü”alt boyutlarından yüksek puan aldığı belirlendi. Tedavi uyumunda ise psikoeğitim öncesi ve psikoeğitim sonrası 3. aydaki tedavi uyumu puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı yükseliş saptandı. Erkek hastaların tedavi uyumu puan ortalamalarının istatistiksel olarak anlamlı olduğu yani tedavi uyumlarının daha yüksek olduğu belirlendi. Kadın hastaların“genel sağlık algısı”ve“ruhsal sağlık”, erkek hastaların ise“fiziksel fonksiyon”,“fiziksel rol güçlüğü”, genel sağlık algısı“, ”vitalite“ ve ”emosyonel rol güçlüğü" puan ortalamalarının istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the effect of the pscyhoeducation on treatment compliance and quality of life in patients with a diagnosed of bipolar disorder. Total of 40 patients participated the study which was planned voluntaristic. Psychoeducation program was performed total of 21 week session which were carried out two session, each of 45-60 minutes once a week. Data was collected with using Patient Information Form, Morisky Medication Compliance Scale and SF(36) Short Form Quality of Life Scale. Data was evaluated before the programe and 3 months after programe. Chi-square, t tests , Mann Whitney U Test and Wilcoxoen test were used for analyzing the data. It was determined that after psychoeducation, subtitles of SF-36 Quality of Life;“Physical role difficulties'', ”General health perception'',“Vitality”,“Emotional role difficulties”was significantly increased. There was significant increase between before psychoeducation and after 3 months psychoeducation on treatment compliance. It was determined that treatment compliance of male patients was statistically significant which means treatment compliance of men was increased. It was determined that on female patients“General health perception'' ve ”Mental health“, on male patients ”Physical functuonality“, ”Physical role difficulties'', General health perception''.“Vitality”ve“Emotional role difficulties”were statistically significantly.