Antinükleer antikorların immünolojik tanı yöntemleri ile araştırılması
Investigaion of antinuclear antibodies with immunological diagnosis methods
  1. Tez No: 365990
  2. Yazar: SEVGİ DELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Konnektif Doku Hastalıkları'nın birçoğunda çok sayıda otoantikor varlığı gösterilmiştir. ANA başlığı altında toplanan, hücre nükleusu ve/veya sitoplazmasındaki nükleer komponentlere karşı gelişen antikorlar; Romatoid Artrit, Sistemik Lupus Eritematozus, Sjögren Sendromu, Dermatomiyozit/Polidermatomiyozit gibi sistemik otoimmün hastalıkların tanısında çok önemlidir. ANA pozitifliğinin saptanması amacıyla farklı yöntemler kullanılmaktadır. Çalışmamıza Dahiliye Romatoloji Bilim Dalı'nda konnektif doku hastalığı ön tanısı ile araştırılan 145 (%75.9) kadın, 46 (%24.1) erkek olmak üzere toplam 191 hasta dahil edildi. Hastalardan alınan serum örneklerinde anti nükleer antikor'ları, IFA ve İmmünoblot yöntemleri ile araştırıldı. IFA yöntemiyle hastaların 76'sında (%39.8) ANA pozitifliği saptandı, 115 (% 60.2) hastada ANA negatif olarak belirlendi. Pozitif saptanan hastaların 28 (%36,8)'i homojen, 11', (%14.5) ince granüler, 10'u (%13.2) nükleolar, 8'i (%10.5) homojen/sitoplazmik, 7'si (%9.2) iri granüler, 3'ü (%4.0) ince granüler /nükleolar, 2'si (%2.6) Jo-1, 2'si (%2.6) anti-sentromer, 2'si (%2.6) nüklear dot, 1'i (%1.3) nüklear dot/ sitoplazmik, 1'i (%1.3) nükleer membran, 1'i (%1.3) sitoplazmik patern olarak belirlenmiştir. İmmünoblott yöntemiyle hastaların 95'inde (%49.7) bir yada birden fazla alt grup antikoru pozitif, 96'sında (%50.3) negatif olarak saptandı. ANA saptanması için IFA yöntemi altın standart olarak kabul edildiğinde; immunoblot yönteminin sensivitesi % 77.63, spesifitesi %68.70, pozitif prediktif değeri %62.11, negatif prediktif değeri %82.29 olarak saptandı. Sonuç olarak IFA yöntemi ile nükleer ve stoplazmik antijenlere karşı gelişen birçok antikor saptanabilmesine rağmen, iyi deneyim gerektirmektedir. İmmünblot tekniği ile alt gruplar ayırt edilebilmektedir. IFA ve immunblot testlerinin tamamlayıcı testler olarak laboratuarlarda birlikte kullanılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The presence of lots of autoantibody has been shown in most of the connective tissue diseases. Antibodies developed against nuclear components found in cell nucleus and/or cytoplasm collected under the title of ANA is very important in the diagnosis of autoimmune diseases such as Rheumatoid arthritis, systemic lupus, erythematosus, Sjögren's Syndrome, dermatomyositis/polidermatomyositis. A total of 191 patients consists of 145 (75.9%) female, 46 (24.1%) male research with preliminary connective tissue disease diagnosis from Internal Medicine, Department of Rheumatology. Anti-nuclear antibodies in serum samples obtained from the patients were investigated with IFA and immunblott methods. ANA positivity was determined in 76 patients (39.8%) and 115 patients (60.2%) were determined as ANA negative with IFA method. Of the patients determined as positive, 28 (36.8) were determined as homogenous, 11 (14.5%) were determined as thin granular, 10 (13.2%) were determined as nucleolar, 8 (10.5) were determined as homogenous/cytoplasmic, 7 (9.2%) were determined as coarse granular, 3 (4.0%) were determined as thin granular/nucleolar, 2 (2.6%) were determined as Jo-1, 2 (2.6%) were determined as anti centromere, 2 (2.6%) were determined as nuclear dot, 1 (1.3%) was determined as nuclear dot/cytoplasmic, 1 (1.3%) was determined as nuclear membrane, 1 (1.3%) was determined as cytoplasmic pattern. One or more subgroups antibodies were determined as negative in 95 (49.7%) patients and negative in 96 (50.3%) with immublott method. When IFA method is considered as gold standard for ANA determination; the sensitivity of immunblott method was found as 77.63%, the specificity was determined as 68.70%, positive predictive value was determined as 62.11%, negative predictive value was determined as 82.29%. As a result, despite lots of the antibodies developed against nuclear and cytoplasmic antigens can be detected with IFA method, well experience is required. Subgroups can be distinguished with immunblott technique. We think that IFA and immublott test should be used in a combination as supplemental tests in laboratories.