İki uçlu bozuklukta biyolojik ritim örüntüsü ile uyku kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between biological rhytm and sleep quality in bipolar disorder
- Tez No: 365992
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ASUMAN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
İki uçlu duygudurum bozukluğu; kronik gidişli, yaşam boyu maluliyetlik yaratabilen ve sık karşılaşılan ağır bir hastalıktır. Bu çalışmanın amaçları; ötimik iki uçlu bozukluk hastalarının biyolojik ritim örüntülerine bakmak, biyolojik ritimin uyku kalitesi ile olan ilişkisini araştırmak ve biyolojik ritimin alt bileşenlerinin, uyku kalitesi ile ilişkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmaya dahil edilen 31 ötimik iki uçlu bozukluk hastası dört ay içerisinde değerlendirildi. Hastalar çalışma başlangıcında, Sosyodemografik Veri Formu ve DSM-IV Eksen I Bozuklukları için Yapılandırılmış Görüşme (SCID-I) ile değerlendirildi. Değerlendirme sürecinde hastalara Pittsburgh Uyku Kalitesi Envanteri (PUKE), Biyolojik Ritim Değerlendirme Görüşmesi (BRDG), Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HDRS) ve Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMRS) uygulandı. Hastaların biyolojik ritim puanları bakımından uyku kalitesi iyi olanlarla kötü olanlar arasında (p=0.031) anlamlı farklılık görüldü. BRDG'nin alt bileşenlerinden uyku, etkinlikler, yeme alışkanlıkları ve baskın ritim puanları açısından ise anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p=0.131). BRDG puanları ile PUKE toplam puanları arasında (r=0.396, p=0.027) pozitif zayıf ilişki saptandı. Çalışmanın sonuçları, ötimik İUB hastalarının biyolojik ritim örüntüleri ile uyku kaliteleri arasında ilişki varolduğunu, BRDG'nin alt bileşenlerinden sosyal boyut dışındaki diğer bileşenlerin, ayrı ayrı olarak, uyku kalitesi iyi ve kötü olan hastalarda belirleyici olmayabileceğini ve bu konuda yapılacak müdahalelerde gerek biyolojik gerek terapötik açıdan biyolojik ritimin gözönünde bulundurulması gereken parametrelerden biri olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Bipolar disorder is a chronic and serious disease, seen frequently and can cause lifelong disability. The aims of this study are to determine biological rhythm of euthymic bipolar patients, to research the relationship between biological rhythm and sleep quality and to research whether there is a correlation between sleep quality point and subcompenents of biological rhythm. In this study 31 euthymic bipolar patients were included and evaulated in four months. At the beginning of the study, patients were evaulated using the sociodemographic data form and structured clinical interviewing for DSM-IV Axis-I disorders (SCID-I). At the evaulation process, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Biological Rhythm Interview (BRIAN), Hamilton Depression Rating Scale (HDRS), Young Mani Rating Scale (YMRS) were applied to participants. According to biological rhythm points of patients, there is significant difference (p=0.031) between whose has good sleep quality and bad sleep quality. It has not seen significant difference between whose has good sleep quality and bad sleep quality in terms of sleep, activity, eating pattern and prodominant rhythm points (the subcomponents of BRIAN) (p=0.131). There is positive weak relationship (r=0.396, p=0.027) between BRIAN points and PSQI points. This study showed that there is a relationship between biological rhythm and sleep quality of euthymic bipolar patients and the subcomponents of BRIAN may not be decisive separately on good sleepers and bad sleepers except social subcomponent of BRIAN. Thus; the biological rhythm is an important variable to take into consideration in medical and therapeutic interventions of bipolar disorder.