Epilepsi hastalığı olan çocukların annelerinde depresyon ve anksiyete
Depression and anxiety in mothers of children with epilepsy
  1. Tez No: 366046
  2. Yazar: AYŞE AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Epilepsi, doğuştan veya sonradan edinilmiş bozukluklardan kaynaklanan santral sinir sistemi işlevsizliğinin neden olduğu, tekrarlayan nöbetlerle seyreden, çocukluk ve ergenlik döneminde en yaygın görülen kronik nörolojik hastalıktır. Nöbetler hastalığın temel belirtisidir. Epilepsi kronik bir hastalıktır ve tanısı koyulan çocuklarda kognitif fonksiyonlar ile davranışsal fonksiyonları etkiler. Epilepsinin etkisi sadece nöbet geçiren çocuklar ile sınırlı değildir, belirli bir dereceye kadar bütün aileyi etkilemektedir. Nöbetlerin başlaması ile ilgili tahmin edilemeyen zamanlama, akademik başarının oluşamaması, sosyal damgalanma çocuk için olduğu kadar aile için de çok önemli sorunlar yaratmaktadır. Ailede bir hastalık veya aile bireyleri ile ilgili bir belirsizlik olduğunda bütün aile etkilenir. Bir çocuğa kronik hastalık tanısı konması uzun dönemde ebeveyn ve diğer aile üyeleri üzerinde ruhsal ve psikososyal risklerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı epilepsinin, epilepsili çocukların annelerinin psikolojik profilleri (depresyon ve anksiyete) üzerinde nasıl etki ettiğini göstermektir. Çalışmamıza epilepsi tanısı ile takipli hastaların anneleri ( n=100) ve sağlıklı kontrol grubu (n=100) olan toplam 200 olgu dahil edildi. Epilepsi tanısı ile takipli hastaların annelerine ve sağlıklı kontrol grubuna depresyon için Beck Depresyon Envanteri, anksiyeteyi değerlendirmek için State-Trait Anksiyete Envanteri ve Beck Anksiyete Envanteri uygulandı. Sonuçlar psikiyatri uzmanı tarafından değerlendirildi. Beck depresyon puan ortalaması çalışma grubunda 15,04±11,08; kontrol grubunda ise 13,90±10,77 olarak bulundu. Çalışma grubunda puan ortalaması kontrol grubuna göre yüksek olmakla birlikte depresyon bakımından istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05). Beck anksiyete puan ortalaması çalışma grubunda 12,61±10,50, kontrol grubunda 8,17±5,36 olarak bulundu ve iki grup arasında anksiyete bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEPRESSION AND ANXIETY IN MOTHERS OF CHILDREN WITH EPILEPSY Epilepsy is chronic neurologic disease that is caused by central nervous system dysfunction which manifests with repetitive seizures. It is the most common neurological disorder seen in children and adolescents. Seizures are the fundamental symptom. Epilepsy is a chronic disease which effects cognitive and behavioural functions. The effect of epilepsy is not only on the child, the whole family can be effected by the disease. Social status, academic unsuccess and the unkown time of seizures present a hard challenge for both the child and family. When a member of the family has a disease the whole family is affected. A child being diagnosed with a chronic disease means psycosocial and mental risks for the parents in the long term. The purpose of our study is to determine the effect of epilepsy on the parents' psychological (depression and anxiety) profile. 100 epileptic children and 100 healthy (control group) children families were taken into our study. The families were assessed using the Beck Depression Inventory, State-Trait Anxiety Inventory and Beck Anxiety Inventory. Results were evaluated by a psychiatry specialist. Beck depression scores in the study group 15.04±11.08, 13.90±10.77 in the control group were found . In the study group was higher than the mean score of the control group, although there were no statistically significant differences in terms of depression ( p>0.05). Beck mean anxiety score in the study group 12.61±10.50, 8.17±5.36 in the control group were found between the two groups revealed no statistically significant differences in terms of anxiety (p 0,05).