İdiyopatik epilepsili çocukların davranış özellikleri ve ilişkili faktörler
The Behavioral characteristics of children with idiopathic epilepsy and related factors
  1. Tez No: 115425
  2. Yazar: AYÇA ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MERAL ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Epileptik çocukların davranış özelliklerini ve davranış sorunları üzerine anne-baba tutum ve davranışlarının, sosyodemografik ve hastalığa ait özelliklerin etkilerini incelemek amacıyla planlanan bu çalışma İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı'nda Ocak 2000 - Mayıs 2002 tarihleri arasında yürütüldü. Çocuk Nörolojisi Polikliniği' nde idiyopatik epilepsi (%60 parsiyel, %40 generalize) tanısı ile izlenmekte olan 7-14 yaş (ort. 10.2+2.2 yaş) arasındaki 30 çocuğun anne-babası vaka grubunu oluşturdu. Çocuklar en az bir yıldır antiepileptik ilaç kullanmakta olup total IQ değerleri ortalama 90.30+ 2.60 (87-97) idi. Kontrol grubuna epilepsi ve başka nörolojik sorunu, kronik hastalığı olmayan, yaşları 7-14 arasında (ort. 9.2+1.95 yaş) 45 sağlıklı çocuğun anne-babası alındı. Tüm çocuklara ait sosyodemografik veriler araştırıldı, epilepsi grubunda hastalığa ait spesifik veriler toplandı. İki gruba da Çocukların davranışlarını değerlendirme ölçeği (CBCL) ve PARI Ana-baba tutum ölçeği uygulandı. Verilerin istatistiksel analizi SPSS kullanılarak yapıldı. Her iki grup için nitel verilerin karşılaştırılmasında“ki-kare”, nicel verilerin karşılaştırılmasında“t testi”kullanıldı. 60Epilepsi ve kontrol grubunun sosyodemografik özellikleri (yaş, cinsiyet, kardeş sayısı, anne-baba öğrenim durumu ve mesleği) karşılaştırıldığında, iki grup arasında anne-baba mesleği dışında, anlamlı fark bulunmadı. Çalışmamızın sonuçlarına göre; epileptik çocuklar sağlıklı kontrollere göre, içe kapanma dışında somatik yakınmalar, anksiyete -depresyon, sosyal sorunlar, düşünce sorunları, dikkat sorunları, suçlu davranış, agresivite, içe yönelim, dışa yönelim ve toplam davranış sorunları alanlarında daha fazla sorun yaşamaktadırlar. Epileptik çocuklarda en fazla dikkat sorunlarına ait semptom bildirilmektedir. İçe yönelim davranışları dışa yönelim davranışlarına oranla daha fazla yüzdeye sahiptir. Anne-babaların tutum ve davranışları epileptik çocuklarda görülen davranış sorunlarına direkt olarak etki etmemektedir fakat annelerin evde olmaktan ve ev işlerinden mutlu olmaması ve çocuklarına zarar vermekten korkması ile epileptik çocuklarda görülen somatik yakınmalar doğru orantılı bir ilişki içindedir. Sonuçlarımız, rutin tedavide epileptik çocukların nöbet kontrolüne yoğunlaşılırken, eşlik eden duygusal ve davranışsal sorunların çoğunlukla ikinci planda kaldığını düşündürmekte, ailelerin ve çocukların hastalığa birlikte uyumlarının sağlamasında ve anne- babaların çocuklarına karşı tutum ve davranışlarının yönlendirilmesinde psikolojik danışmanlık hizmetinin gerekliliğini ve önemini vurgulamaktadır. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY The title of this study is“ The behavioral characteristics of children with idiopathic epilepsy and related factors”. It was held in Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Division of Child Neurology between January 2000 and May 2002 for determining the characteristic behavioral problems in children with epilepsy and related factors. We studied 30 epileptic children (15 boys, 15 girls) aged between 7 to 14 years with IQs of >80 and their families, 45 healthy children were the control group. Behavioral problems were measured by using the Child Behavior Checklist (CBCL) and parental child rearing attitudes by Parental Attitude Research Instrument (PARI). The Statistical Package of Social Sciences was used for the statistical analysis. Children with epilepsy showed significantly more behavioral problems than healthy controls in somatic complaints, anxiety- depression, social problems, thought problems, attention problems, delinquent behavior, aggressive behavior, internalizing problems, externalizing problems and total behavior problems. The most frequently seen problems were related to attention in the epilepsy 62group. Internalizing problems were detected more than externalizing problems. The parental child rearing attitudes were not significantly related to the behavioral problems but the rejection of the homemaking role of the mothers was positively correlated with the somatic complaints of the children. Our results suggested that the behavioral and emotional problems of the epileptic children are mostly neglected while the attention is focused on the seizure control. The families may need psychological counselling in their child rearing attitudes, and the medical program should include a psychological dimension for the adjustment of the child to the illness. 63