Metilentetrahidrofolat redüktaz gen polimorfizmi olan gebe kadınlarda antenatal depresyon ve bazı aminoasitlerle ilişkisi
Antenatal depression in women with methylenetetrahydrofolate reductase gene polymorphism and its relationship with some aminoacids
  1. Tez No: 366071
  2. Yazar: ÇİĞDEM TUBA GÜNEBAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TANJU BESLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 545
Özet
Günebak, Ç.T. Metilentetrahidrofolat Redüktaz Gen Polimorfizmi Olan Gebe Kadınlarda Antenatal Depresyon ve Bazı Aminoasitlerle İlişkisi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Programı Doktora Tezi, Ankara, 2014. Metilentetrahidrofolat Redüktaz (MTHFR), sitozolik serin hidroksimetiltransferazın ürünü olan 5,10-metilentetrahidrofolatı homosisteinin remetilasyonu için gerekli olan 5- metiltetrahidrofolata dönüştüren enzimdir. MTHFR gen polimorfizmi, homosistein metabolizması ile ilişkili konjenital bozukluklardan birisidir. Hem hiperhomosisteineminin anne ve fetüs sağlığı üzerine muhtemel olumsuz etkileri, hem de homosisteinin depresyon etiyolojisindeki rolü anneyi antenatal depresyona yatkın hale getirebilmektedir. Bu çalışma, MTHFR gen polimorfizmi olan ve olmayan gebe ve gebe olmayan kadınların besin tüketimleri aracılığıyla aldıkları aminoasit başta olmak üzere, çeşitli besin ögelerinin, plazma (14., 24., 32. gestasyon haftalarında ve doğumda anneden venöz ve umblikal korddan alınan) B12 vitamini, folat, demir, çinko, Tiroid Stimüle eden Hormon konsantrasyonları ve apgar skorları arasındaki ilişkiyi saptayarak, bu ilişkinin antenatal depresyon üzerindeki olası etkisini değerlendirmek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmanın sonucunda, tüm alt polimorfizm gruplarındaki bireylerin yaklaşık olarak yarısının Beck Depresyon Envanteri (BDE) skorlarının depresyon tanısı alabilecek düzeyde olduğu ve tüm alt polimorfizm gruplarındaki bireylerin yaklaşık üçte birinin hafif ya da orta düzeyde anksiyetesinin olduğu belirlenmiştir. MTHFR gen polimorfizminin varlığı ile yaşayan canlı doğum sayısı (p=0.000,
Özet (Çeviri)
Günebak, Ç.T. Antenatal Depression in Women With Methylenetetrahydrofolate Reductase Gene Polymorphism and Its Relationship with Some Aminoacids. Hacettepe University Health Sciences Institute Nutrition and Dietetics Programme PhD Thesis, Ankara, 2014. Methylenetetrahydrofolate Reductase (MTHFR) is the enzyme converting 5,10-methylenetetrahydrofolate (product of cytosolic serine hydroxymethyltransferase) to 5- methyltetrahydrofolate for homocysteine remethylation. MTHFR gene polymorphism is one of the congenital disorders related with homocysteine metabolism. Both hyperhomocysteinemia's possible negative effect on woman and fetal health, and homocysteine's role in depression etiology makes woman prone to antenatal depression. This research is planned for determining amount of nutrients, mainly aminoacids, consumed by pregnant and non-pregnent women with or without MTHFR gene polymorphism, for determining plasma vitamin B12, folate, iron, thyroid stimulating hormone concentrations in maternal venous (14th, 24th, 32nd gestational weeks, at birth) and umblical cord blood and determining apgar scores and the relationship between these parametres and effect of these parametres on antenatal depression. Therefore, we determined that half of the subjects at all subpolymorphism groups had Beck Depression Inventory (BDI) scores convenient for taking depression diagnosis, and one third of the subjects at all sub-polymorphism groups had mild or midgrade anxiety. MTHFR gene polymorhism was statistically related to live birth number (p=0.000,