Trakeostomili hastalarda bariyer kremin peristomal cilt bütünlüğünün sürdürülmesine etkisi
The effect of barrier crem to maintain peristomal shin i̇ntegrity on tracheostomized patients.
- Tez No: 366075
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATOŞ KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma trakeostomisi olan hastalarda bariyer kremin peristomal cilt bütünlüğünün sürdürülmesine etkisini belirlemek amacıyla yarı-deneysel desende düzenlenmiştir. Araştırmanın uygulaması, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Kulak-Burun-Boğaz servisinde yatan ve trakeotomi/trakeostomi işlemi uygulanan 18-65 yaş aralığında 60 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmacı tarafından her iki grupta (stoma pansumanında sadece spanç kullanılan kontrol grubu ve stoma pansumanında bariyer krem ve spanç kullanılan deney grubu) yer alan hastalara 7 gün boyunca günde 3 kez 8 saat aralıklarla stoma bakımı verilmiştir. Deney grubunda yer alan hastaların peristomal alan pH, nemlilik ve sıcaklık değerleri kontrol grubunda yer alan hastalara göre normale daha yakın değerlerde bulunmuştur. Sonuç olarak, trakeostomisi olan hastalarda stoma pansumanında spanç ve bariyer kremin birlikte kullanılmasının peristomal alanda cilt bütünlüğünün sürdürülmesine daha olumlu etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This quasi experimental study was carried out to determine barrier crem's effect on peristomal skin integrity. Study is conducted on patients hospitalized in ear-nose-throat department of Hacettepe University Hospital. The sample is consisted of 60 patients between 18-65 years old who were tracheostomized. The researcher had given stoma care with the 8 hour intervals, 3 times daily for 7 days, to all two groups (sponge-sponge and barrier crem).Experimental group patients peristomal area pH, moisture and temperature values are were found closer to the normal values. As a result of the research, it is found that using sponge and barrier crem is the most effective dressing for the maintenance of peristomal skin integrity on tracheostomized patients.