Trakeostomili hastalarda ventilatör ilişkili pnömoni insidansı klinik özellikleri ve prognozun değerlendirilmesi
Clinical characteristics of ventilator- associated pneumonia in patients with tracheostomy and evaluation of prognosis
  1. Tez No: 617626
  2. Yazar: SERPİL TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ULU KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde yoğun bakım ünitesinde ( YBÜ ) kalma süreleri uzayan ve mekanik ventilatöre ( MV ) bağlı hastalara trakeostomi açılması yaygın bir girişimdir. MV'ler YBÜ'nde sık kullanılan cihazlar olması sebebiyle ventilatör ilişkili pnömoni ( VİP ) sık karşılaşılan hastane enfeksiyonlarındandır. Bu çalışmanın amacı YBÜ'nde ventilatör desteği alan hastaların trakeostomi açıldıktan sonra gelişen VİP insidansını klinik özellikleri ve prognozun değerlendirilmesidir. Çalışma Erciyes Üniversitesi YBÜ'nde prospektif olarak, aktif sürveyans yöntemi ile yapıldı. 18 yaşından büyük ve trakeostomi ile MV'de takip edilen 100 hasta alındı. Her hasta çalışmada bir kez yer aldı. Veriler SPSS 22.0 istatistik paket programında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Nowadays, tracheostomy is a common procedure for patients with prolonged stay in the ICU and velated too a mechanical ventilator ( MV ). Ventilator-associated pneumonia ( VAP ) is one of the most common nosocomial infections because MVs are commonly used devices in the ICU. The aim of this study was to evaluate the epidemiology, clinical characteristics and prognosis of VAP after tracheostomy in patients receiving ventilator support in the ICU. The study was conducted prospectively in Erciyes University ICU with active surveillance method. 100 patients over 18 years of age who were followed up on MV with tracheostomy were included. Each patient participated in the study once. Data were analyzed by SPSS 22.0 statistical package program.