Trakeostomili çocuklarda trakeal aspirat kültür üremelerinin alt solunum yolu enfeksiyonu ve kolonizasyon şeklinde ayrımına etki eden faktörler:Çocuk yoğun bakım deneyimi
Factors affecting the differentiation of tracheal aspirate culture growths into lower respiratory tract infection versus colonization in tracheostomized children: Pediatric intensive care unit experience
  1. Tez No: 923591
  2. Yazar: MUHAMMET SAFA KÜTÜK
  3. Danışmanlar: DR. ABDULRAHMAN ÖZEL, PROF. DR. EMRAH CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Trakeostomi ile ilişkili solunum yolu enfeksiyonları yaygındır, ancak tanısı ve tedavisi çocuklarda zor ve karmaşıktır. Bu çalışmada trakeostomili kritik çocuk hastalarda demografik, klinik ve laboratuvar bulguların VİP tanısındaki önemi ve klinik pulmoner enfeksiyon skoru (CPIS), klinik pulmoner enfeksiyon skoru- prokalsitonin (CPIS-P), Phoenix sepsis skorlaması ve Pediatrik Mortalite Riski Skorlaması (PRISM-III) gibi skorların VİP tanısındaki performansını değerlendirmeyi amaçladık. Aynı zamanda en yaygın VİP etkenlerini saptamayı, bu etkenlerin antibiyotik duyarlılık ve direnç durumlarını değerlendirerek literatüre katkı sağlamayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Bu çalışma, Ocak 2019 – Aralık 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk yoğun bakım ünitesine (ÇYBÜ) yatırılan, takibi ve tedavisi yapılan 31 gün – 18 yaş arası trakeostomili hastaların verilerinin retrospektif olarak incelenmesi ile gerçekleştirilen, gözlemsel tek merkezli bir çalışmadır. Çalışmaya 56 hasta ve onların oluşturduğu 80 olgu dahil edildi. Çalışmamızda hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet), akut ve kronik tanıları, trakeostomi açılma sebepleri, trakeal aspirat kültürleri, TAK alınması esnasındaki klinik (ateş, dispne, sekresyonlarda artış ve koyulaşma, taşikardi, hipotansiyon ve kardiyak arrest durumu), laboratuvar (hemogramdaki lökosit, lenfosit, nötrofil, platelet sayısı, albümin, C-reaktif protein (CRP) ve prokalsitonin düzeyi) ve radyolojik bulguları, TAK antibiyotik duyarlılıkları, yoğun bakımda yatış süreleri, Phoenix sepsis skoru, PRISM-3 skoru, CPIS, CPİS-P, mortalite skoru ve hastanın exitus olup olmadığı excel dosyasına kaydedildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Tracheostomy-associated respiratory tract infections are common, but their diagnosis and treatment are difficult and complex in children. In this study, we aimed to evaluate the importance of demographic, clinical and laboratory findings in the diagnosis of VAP and the performance of scores such as clinical pulmonary infection score (CPIS), clinical pulmonary infection score- procalcitonin (CPIS-P), Phoenix sepsis scoring and Pediatric Risk of Mortality Scoring (PRISM-III) in the diagnosis of VAP in critically ill children with tracheostomy. We also aimed to determine the most common agents of VAP and to contribute to the literature by evaluating the antibiotic susceptibility and resistance status of these agents. MATERIALS AND METHODS: This study is an observational single-center study conducted by retrospectively examining the data of tracheostomy patients aged between 31 days and 18 years who were hospitalized, followed and treated in the pediatric intensive care unit (PICU) of Health Sciences University Bağcılar Training and Research Hospital between January 2019 and December 2024. The study included 56 patients and their 80 cases. Demographic data (age, gender), acute and chronic diagnoses, reasons for tracheostomy opening, tracheal aspirate cultures, clinical (fever, dyspnea, increase and thickening of secretions, tachycardia, hypotension and cardiac arrest), laboratory (leukocytes in hemogram, lymphocyte, neutrophil, platelet count, albumin, C-reactive protein (CRP) and procalcitonin levels) and radiologic findings, TAC antibiotic sensitivities, duration of intensive care unit stay, Phoenix sepsis score, PRISM-3 score, CPIS, CPIS-P, mortality score and whether the patient had an exitus were recorded in an excel file. In the statistical analysis, all tests were performed bi- directionally and p < 0.05 was considered statistically significant. RESULTS: The study included 56 patients and 80 cases, of which 53.8% (43/80) were boys and 46.3% (37/80) were girls. The mean age of the 80 cases was 27 ±15.2 months with a range of 2 to 197 months. Forty-three of the patients had culture growth and met the criteria for the diagnosis of ventilator-associated pneumonia (VAP) and 37 of them were considered as control group without pneumonia. Fever was present in 36.3% (29/80), dyspnea in 75% (60/80), increased secretions in 58.8% (47/80), thickening of secretions in 57.5% (46/80) and increased mechanical ventilator pressure requirement in 42.5% (34/80). The chronic system diseases of the patients were related with 72.5% (58/80) neurologic, 18.75% (15/80) respiratory, 16.25% (13/80) metabolic and 7.50% (6/80) other systems. The reason for tracheostomy was 16.3% (13/80) pulmonary problems, 40% (32/80) respiratory problems and 43.8% (35/80) non-respiratory problems. Regarding the distribution of symptoms, fever was observed in 44.2% of the VAP group compared to 27.0% in the control group.