Futbolcularda vücut kompozisyonunun incelenmesi
Analysing the body composition of soccer players.
- Tez No: 366098
- Danışmanlar: PROF. DR. CANER AÇIKADA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Aslan, H. Futbolcularda Vücut Kompozisyonunun İncelenmesi. Bu çalışmanın amaçları; futbolcu ve sporcu olmayan genç erkeklerde vücut iç yağının değerlendirilmesi ve vücut iç yağı ile deri altı yağı ve DEXA ile belirlenen vücut kompozisyonu değişkenleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Dahası, bu çalışmanın başka bir amacı da erkek futbolcularda antropometrik ölçümlerle vücut kompozisyonlarının kestirilmesi için popülasyona özel regresyon denklemi geliştirilmesidir. Çalışmaya yaşları 17-21 yaş arasında değişen 51 sporcu ve 50 sporcu olmayan toplam 101 erkek gönüllü olarak katılmıştır. Sporcular en az beş yıldır düzenli antrenman yapan futbol oyuncularından oluşmuştur. Antropometrik ölçüm olarak her bir sporcudan boy uzunluğu, vücut ağırlığı, çap, çevre ve deri kıvrım kalınlığı ölçümleri alınmıştır. Yağ kütlesi, yağ harici kütle (YHK) ve vücut yağ yüzdesi (VY%) DEXA cihazı ile belirlenmiştir. Subcutenous abdominal yağ, preperitoneal abdominal yağ ve epigastrik yağ dokuları milimetre cinsinden Ultrason cihazı ile ölçülmüştür. Verilerin istatistiksel analizinde Bağımsız Örneklerde t-testi kullanılmış ayrıca, Pearson korelasyon katsayıları hesaplanmıştır. DEXA ile elde edilen VY% (bağımlı değişken) referans değişken ve antropometrik ölçümler (bağımsız) açıklayıcı değişken olarak alınmış Adım-Adım Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi Yöntemleri uygulanarak regresyon (kestirim) denklemleri (RD) oluşturulmuştur. Denklemlerin geçerliği Çapraz Geçerlik Yöntemi ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aslan, H. Analysing the Body Composition of Soccer Players. The purposes of this study were to assess level of visceral fat in relation to regular sport participation and to examine its relationship to subcutaneous fat and body composition measured by dual-energy x-ray absorptiometry (DEXA) in young male soccer players and non-athletes. Furthermore another purpose of this study was to develop population specific equations for estimating body fat percentage of male soccer players by using anthropometric measurements. One hundred one 17 to 21 years old males (51 athletes and 50 non-athletes) voluntarily participated in this study. The athletes were soccer players who had been training regularly for at least five years. Anthropometric measurements including stature, body mass, circumference, breath and skinfold thickness measurements were obtained from each subject. Fat mass, fat free mass (FFM) and body fat percentage (BF%) were measured by DEXA. Subcutaneous abdominal fat, preperitoneal abdominal fat and epigastric fat tissue were also determined in millimetres by using ultrasound imaging technique. The data were analysed using independent samples Student t-test and Pearson's correlation coefficients were also calculated. Stepwise Multiple Linear Regression Analysis was performed using the BF% value obtained by DEXA as the reference variable and other measured anthropometric items as the explanatory variables in order to form prediction equations (EQ). Validity of the equations was examined with Cross Validation Method.