11-14 yaşları arasındaki erkek basketbolcularda yaşın sprint ve çabukluk performansı üzerine etkisi
The effect of age on sprint and agilty performance in male basketball players between the ages of 11-14
- Tez No: 366111
- Danışmanlar: PROF. DR. CANER AÇIKADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kemal, S. 11-14 yaşları arasındaki erkek basketbolcularda yaşın sprint ve çabukluk performansı üzerine etkisi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Spor Bilimleri ve Teknolojisi Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2014.Bu çalışmanın amacı 11-14 yaşları arasındaki erkek basketbolcularda yaşın sprint ve çabukluk performansları üzerine etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla çalışmaya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki M.A.G.E.M ve D.A.U basketbol okullarında bulunan 11-14 yaşları arasındaki sporculardan toplam 34 sporcu ve D.A.D.K' den yaşları 11-14 arasında değişen hiçbir spor dalıyla uğraşmamış 21 gönüllü olmak üzere toplam 55 çocuk çalışmaya katılmıştır. Katılımcıların antrenman geçmişleri, biyolojik olgunlaşma düzeyleri ve kemik yaşları belirlendikten sonra 10 metre sprint, 15 metre sprint ve 505 çabukluk testi performansları ölçülmüştür. 11-14 yaşları arasında yer alan basketbolcu çocuklar arasında 10 metre sprint ve 505 çabukluk testleri ortalamaları arasında yapılan tek yönlü varyans analizi sonuçları 0,05 (p=0,05) güven aralığında istatistiksel olarak anlamlı olmadığı gözlenmiştir. 15 metre sprint testi ortalamaları arasında ise 12-13 ve 13-14 yaşları arasında fark anlamlı bulunurken (12-13; 0,015
Özet (Çeviri)
Kemal, S. The effect of age on sprint and agilty performance in male basketball players between the ages of 11-14. Hacettepe University Institute of Health Sciences, M.Sc. Thesis in Sport Sciences and Technology Program, Ankara, 2014. The aim of this study is to estimate the effect of age on sprint and agilty performances of male basketball players ages between 11-14. For this purpose, 34 volunteer basketball players between the ages of 11-14 which exist in F.Y.E.C's and E.M.U's basketball courses located in Republic of Northern Cyprus and 21 volunteer child between the ages of 11-14 from E.M.D.C participated in this study. After recording the training backgrounds, biological maturation levels and bone ages of the children, 10 metres sprint, 15 metres sprint and 505 agilty test performances were observed. One Way Anova test is performed and no statistical significant difference was found between the 10 metres sprint and 505 agility test performance means of the male basketball players between the ages of 11-14 with the confidence interval of 0,05 (p=0,05). The 15 metres sprint test performance means were seem to be significantly different between the the ages of 12-13 and 12-14 (12-13; 0,015