Kistik fibrozisli hastalarda malnütrisyon ve beslenme durumunun saptanması
Assessment of nutritional status and malnutrition in children with cystic fibrisis
  1. Tez No: 366112
  2. Yazar: HATİCE AKBIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA GÖKMEN ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Akbıyık H. Kistik Fibrozisli Hastalarda Malnütrisyon ve Beslenme Durumunun Saptanması. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme Bilimleri Yüksek Lisans Tezi. Ankara, 2014. Kistik fibrozisli hastalarda malnütrisyon ve beslenme durumunun saptanması amacıyla, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı tarafından kistik fibrozis tanısı ile izlenen 2-20 yaş arası 166 hasta araştırma kapsamına alınmıştır. Çalışmaya alınan her hastanın ebeveynine anket formu uygulanarak, hastaya ait genel bilgiler, beslenme öyküsü ve 24 saatlik besin tüketim kaydı ve antropometrik ölçümleri alınmıştır. Araştırma kapsamına alınan hastaların %53'ü erkek, %47'si kızdır. Hastaların %10.1'inin yaşa göre vücut ağırlığı Z skoru değerleri, malnütrisyon olarak değerlendirilen -2SD'nin altında, %29.6'sı malnütrisyon riski altındadır. Hastaların %21.0'inin boy uzunluğu Z skoru değerleri, bodur olarak tanımlanan -2SD'nin altında, %33.3'ünün ≥ -2SD < -1SD arasındadır. Hastaların %25.3'ü sadece oral, %74.7'si hem oral hem enteral beslenmektedir. Hastaların %41'inin sabah öğününü atladığı, en fazla atlanan öğünün her yaş grubunda sabah öğünü olduğu bulunmuştur. Hastaların %67'sinin RDA'ya göre günlük enerji alımı yetersiz (
Özet (Çeviri)
Akbıyık H. Assessment of nutritional status and malnutrition in children with cystic fibrosis. Hacettepe University Institute of Health Sciences, MSc Thesis in Nutrition Sciences, Ankara, 2014. In order to evaluate the nutritional status and malnutrition 166 patients with cystic fibrosis, aged 2-20 years (7.4±4.8), followed up by Hacettepe University Faculty of Medicine Department of Pediatrics Pulmonology were included. A questionnaire including information about the general information, nutritional habits and a 24 hour dietary recall was administrated. Anthropometric measurements were evaluated. There were 53% boys and 47% girls. According to weight-for-age Z score (WAZ) values, 10.1% of patients were underweight (WAZ