15-kanallı transmıt-receive diz sargısı ve 3 tesla MR cihazı ile elde olunan MR görüntülerinin diz patolojilerini göstermedeki etkinliği
The diagnostic performance of 3T MR images obtained with 15 channel transmit-receive knee coil in order to evaluate the articular cartilage of the knee joint
  1. Tez No: 366149
  2. Yazar: ÖZNUR KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ YİNANÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 3 T MR'da 15 kanallı verici-alıcı (transmitreceive) diz koyili ve morfolojik - kompozisyonel görüntüleme sekansları ile elde edilen imajların, diz eklemi kartilaj defektlerini göstermedeki tanısal performansını, rutin 1.5 T protokoller ile karşılaştırmak ve üstünlüğünü saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Altı aydan kısa bir zaman aralığında aynı dize yönelik olarak 1.5 T ve 3.0 T MR incelemesi yapılan, artroskopi sonuçları olan 9 hasta retrospektif olarak belirlendi. MR inceleme protokolleri 3.0 T'da 3D PDW-SPACE, 3D STIR-SPACE; 1.5 T'da 2D T1W TSE, 3D PDW, 2D Dual TSE, 2D PDW TSE, 2D T2W TSE sekanslarından oluşmaktaydı. İki radyolog tarafından tüm kartilaj defektlerinin diz eklemindeki anatomik lokalizasyonu ve grade'lemesi ICRS 'Cartilage Injury Evaluation Package'e göre; sinovyal kavitedeki efüzyon ve eklem yüzlerindeki ödem Whole-Organ MRI Score (WORMS)'a göre yapıldı. Kartilaj defektlerinin maksimum boyutları ve derinliği sagittal imajlardan ölçüldü. Çalışmada gözlemciler içi ve gözlemciler arası uyum Cohen'in kappa katsayısı ve sınıf içi korelasyon katsayısı hesaplanarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to compare the diagnostic performance of morphological and compositional 3T MR imaging with standart 1.5 T MR protocol for evaluating the articular cartilage of the knee joint. Material and methods: Nine patients were identified retrospectively as having 1.5 T and 3.0 T MR studies of the same knee within an average of 6 mounths and also had been undergone knee arthroscopy at the time of study. MR imaging protocols consisted of 2D T1 Mapping, 3D PDW-SPACE, 3D STIR-SPACE at 3.0 T, and 2D T1W TSE, 3D PDW, 2D Dual TSE, 2D PDW TSE, 2D T2W TSE at 1.5 T. All cartilage defects were localised and graded by using ICRS 'Cartilage Injury Evaluation Package'; the effusion of synovial cavity and bone marrow edema of articular surfaces were graded by using Whole-Organ MRI Score (WORMS) by two radiologists. The maximum size and depth of cartilage defects were measured on sagittal images. Intraobserver and interobserver variability of each protocol, also the variability between reference standart and consensus was determined by intraclass correlation coefficient (ICC) and kappa statistics. Results: Nine patients (2 women, 7 men; mean age 39.6 years) ,with 12 cartilage defects totally, were included in the study.